• BIST 106.450
  • Altın 163,334
  • Dolar 3,9342
  • Euro 4,6551
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 3 °C

AB Katılım Öncesi Yardım Paketine KDV Muafiyeti

AB Katılım Öncesi Yardım Paketine KDV Muafiyeti
Türkiye- Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) olarak adlandırılan programla 2014-2020 yılları arasında yaklaşık 4.5 milyar Euro hibe verilmesini kapsayacak

Türkiye’nin AB aday ülkesi olması sayesinde yatırımcılar, bazı AB hibe ve desteklerinden yararlanabilecekler. Türkiye- Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) olarak adlandırılan programla 2014-2020 yılları arasında yaklaşık 4.5 milyar Euro hibe verilmesini kapsayacak. Maliye Bakanlığı bu çerçeve anlaşmasının vergisel boyutuyla ilgili genel tebliğini yayınladı. KPMG Türkiye Vergi Bölüm Müdürü Gülden Alkoçoğlu, yatırımcıların lehine yeni düzenlemeleri kapsayan tebliğdeki önemli noktaları anlattı. 

 

KPMG Türkiye Vergi Bölüm Müdürü Gülden Alkoçoğlu, IPA II Çerçeve Anlaşması’na göre, IPA I Çerçeve Anlaşması’nda olduğu gibi AB Sözleşmesi imzalamış olan yüklenicilerin verdikleri hizmetler ve tedarik ettikleri mallar için KDV'den muaf tutulduklarını aktardı. Alkoçoğlu, “Sözleşme kapsamındaki hedeflerin ve faaliyetlere ilişkili malların, hizmetlerin ve işlerin de KDV'den muaf olacağı belirtiliyor. IPA II döneminde limitler ve başvuru makamları yüklenicilerin bulundukları illerde Vergi Dairesi Başkanlığı olup olmaması ve sözleşmelerdeki bütçe paylarına göre yeniden düzenlendi. Ayrıca, IPA II uygulama döneminde ilgili makamlarca uygun bulunması durumunda Türkiye’de iş merkezi bulunmayan yüklenicilerin şubelerine de KDV İstisna Sertifikası verilebilecek” dedi.

9 öncelikli sektör belirlendi 
4.5 Milyar Euro tutarındaki toplam ülke tahsilatının 1.9 milyar Euro’luk kısmının programlandığını belirten Alkoçoğlu, ilgili finansman anlaşmalarının imzalanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte programların uygulanmasına geçileceğini anlattı. Alkoçoğlu, yeni dönem için 9 öncelikli sektörü şöyle aktardı: “Demokrasi ve Yönetişim, Adalet, İçişleri ve Temel Haklar, ulaştırma, enerji, rekabetçilik ve yenilik, istihdam, İnsan Kaynaklarının Gelişimi ve Sosyal Politikalar, Tarım ve Kırsal Kalkınma, Bölgesel ve Sınır Ötesi İşbirliği.” 

KPMG Hakkında
Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG, geçmişi 1867 yılına dayanan, üye firmalar ağı sistemiyle 155 ülkede, 162 bin çalışanıyla finansal hizmetler, tüketici ürünleri ve endüstriyel sektörlerden, gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pekçok sektöre danışmanlık hizmeti veriyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanısıra Ankara ve İzmir ofisleriyle, 1982 yılından beri 1000 çalışanıyla her sektörden 2000’in üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet verirken, rekabette ihtiyaç duydukları endüstriyel trendler hakkında değer yaratan çözümler sunuyor. Detaylı bilgi için www.kpmg.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88