• BIST 93.803
  • Altın 146,472
  • Dolar 3,5756
  • Euro 3,8746
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara -4 °C

AB'den Yunanistan'a Schengen uyarısı

AB'den Yunanistan'a Schengen uyarısı
"Gerekli adımlar atılmazsa ve Yunanistan'ın eksiklikleri devam ederse, diğer üye ülkeler Yunanistan'ın sınırlarının bir kısmını veya tamamını 6 aydan 2 yıla kadar geçici olarak kapatabilir"

AB'den Yunanistan'a Schengen uyarısı
- AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis:
- "Yunanistan'ın Türkiye ile olan kara ve deniz sınırı incelendi. Rapor, Yunanistan'da göçmenlerin kayıtlarında, denetimlerinde, parmak izlerinin alınmasında ve evraklarının incelenmesinde eksikleri bulunduğunu gösteriyor. Yunanistan'ın bu alanları düzenlemesi gerekiyor" 
- "Gerekli adımlar atılmazsa ve Yunanistan'ın eksiklikleri devam ederse, diğer üye ülkeler Yunanistan'ın sınırlarının bir kısmını veya tamamını 6 aydan 2 yıla kadar geçici olarak kapatabilir"
BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Yunanistan'da göçmenlerin kayıtlarında, denetimlerinde, parmak izlerinin alınmasında ve evraklarının incelenmesinde eksiklerin olduğunu belirterek, "Gerekli adımlar atılmazsa ve Yunanistan'ın eksiklikleri devam ederse, diğer üye ülkeler Yunanistan'ın sınırlarının bir kısmını veya tamamını 6 aydan 2 yıla kadar geçici olarak kapatabilir" dedi.

Dombrovskis, AB Komisyonu üyeleri toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Toplantıda, Yunanistan'ın Schengen değerlendirme rapor  taslağının görüşüldüğünü söyleyen Dombrovskis, "Avrupa, sığınmacı krizi ve bunun Schengen alanına etkileri nedeniyle görülmemiş sıkıntı içerisinde. AB'nin en önemli başarılarından biri olan Schengen korunmak zorunda" diye konuştu.

Dombrovskis, Yunanistan'ın sınır kontrolü konusunda ciddi sorumluluklarını ihmal ettiğini ifade ederek, Yunanistan'ın, Schengen'in dış sınırlarının korunması konusunda daha fazla yapması gerekenler olduğunu vurguladı.

Bugün görüşülen Yunanistan'ın Schengen değerlendirmesinin kasım ayında gerçekleştirildiğini hatırlatan Dombrovskis, "Bu değerlendirmede, Yunanistan'ın Türkiye ile olan kara ve deniz sınırı incelendi. Rapor, Yunanistan'da göçmenlerin kayıtlarında, denetimlerinde, parmak izlerinin alınmasında ve evraklarının incelenmesinde eksikleri bulunduğunu gösteriyor. Yunanistan'ın bu alanları düzenlemesi gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

- Yunanistan'a 3 ay süre

Raporun değerlendirme komitesi aşamasından sonra bu şekilde kabul edilmesi halinde Yunanistan'ın gerekli düzenlemeleri uygulamaya koymak için 3 ay süresi olacağına dikkati çeken Dombrovskis, "Gerekli adımlar atılmazsa ve Yunanistan'ın eksiklikleri devam ederse, diğer üye ülkeler Yunanistan'ın sınırlarının bir kısmını veya tamamını 6 aydan 2 yıla kadar geçici olarak kapatabilir" diye konuştu.

Dombrovskis, Yunanistan'ın kurtarma programı ve Schengen ile ilgili konuların birbirine bağlı olmadığını sözlerine ekledi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88