• BIST 104.697
  • Altın 146,590
  • Dolar 3,4725
  • Euro 4,1668
  • İstanbul 37 °C
  • Ankara 33 °C

Afetlerde Haberleşme Kesilmeyecek-AFAD

Afetlerde Haberleşme Kesilmeyecek-AFAD
Afetlerde Haberleşme Kesilmeyecek

Afetlerde en kritik meselelerden olan haberleşme, Başbakanlık AFAD’ın Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme Sistemi (KGHS) ile çözülüyor.  Bir afet, acil durum, savaş veya seferberlik halinde Başbakanlık, AFAD, il ve ilçelerde kurulan ‘Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri’nin birbirleri ile kesintisiz ve emniyetli iletişim sağlamaları için 4 aşamalı bir haberleşme sistemi kuruluyor.

 

AFAD’ın oluşturduğu Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme Sistemi (KGHS) ile iletişim; fiber kablo, 3G, uydu ve HF telsiz üzerinden otomatik aktarmalı olarak sağlanacak. Haberleşme bir kanaldan kesildiğinde diğer kanal üzerinden otomatik devam edecek. Dördüncü iletişim kanalı ise aynı proje kapsamında 64 ilimize temin edilerek tüm illerimizde bulunması sağlanan HF/SSB telsiz sistemleri olacak.

 

29 Mart 2016, Ankara/ Afet ve acil durum hallerinde olayın büyüklüğüne göre Başbakanlık merkez, AFAD, il ve ilçelerde ‘Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri’ kuruluyor. AFAD’ın kurduğu, savaş ve seferberlik hallerini de kapsayan, Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme Sistemi (KGHS) ile merkezler arasında sürekli ve emniyetli haberleşme sağlanacak. Haberleşme imkânlarının zarar görebilirlikleri dikkate alınarak hazırlanan projede fiber kablo, 3G ve uydu iletişim kanallarından birisinin kesilmesi halinde diğer kanal otomatik olarak devreye girecek. İletişim 4. ve son aşama olarak ise HF telsiz üzerinden yürüyecek.

 

150 ‘Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’ni Kapsıyor

 

Merkezde ve yerelde yaklaşık 150 ‘Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’ni içine alması planlanan projede ilk faz tamamlanarak 4 pilot ilde 15 uç noktada ‘Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme Sistemi’ donanımları kuruldu. KGHS altyapı donanımları şu anda Ankara, Diyarbakır, Zonguldak ve Eskişehir illerinin yanı sıra AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi (AADYM), AFAD Yedek AADYM ve  paydaş dokuz kamu kurumuna kurulmuş durumda bulunuyor.

 

Yalnız Ses Değil Data, Anlık Görüntü ve Fotoğraf Akışı Da Sağlanacak

Ses, resim, görüntü, e-posta ve data iletişimini sağlayacak Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme Sistemi ile sürekli ve emniyetli iletişim alt yapısı kurulmuş olacak. Ayrıca afet ve acil durumlarda görev alacak kurum ve kuruluşların koordineli bir şekilde görevlerini yerine getirmesi için gereken haberleşme imkanları sağlanmış olacak. Halen proje kapsamında 81 il AADYM’yi kapsayacak şekilde ülke çapında yaygınlaştırma çalışmaları ve kurulu bulunan lokasyonlar için iletişim altyapısı tahsis çalışmaları devam ediyor. Yılsonuna kadar, 29 ildeki 40 AADYM kesintisiz haberleşme olanağına ulaşması, 2018 yılı sonunda ise projenin 81 il AADYM ‘yi kapsayacak şekilde ülke çapında yaygınlaştırılması planlanıyor. Sayısal telsiz sistemi ve 4.5G gibi yeni teknolojiler KGHS’ye kolaylıkla entegre edileecek.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88