• BIST 105.964
  • Altın 163,602
  • Dolar 3,9454
  • Euro 4,6655
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 3 °C

Almanya'da sanayinin çarkları ocakta hızlandı

Almanya'da sanayinin çarkları ocakta hızlandı
UniCredit Almanya Baş Ekonomisti Rees:"Bugünkü artışın öncelikle daha iyi ekonomik temeller ve bazı istatistiki etkilerden kaynaklandığını düşünüyoruz"

FRANKFURT (AA) - Almanya'da sanayi üretimi yılın ilk ayında beklentilerin oldukça üzerine çıkarak aylık ve yıllık bazda yüzde 3,3 arttı.

Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) açıkladığı geçici verilere göre, bu yılın ocak ayında mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi aralık ayına kıyasla yüzde 3,3 artış kaydetti. Bu dönemde sanayi üretimi, 2015 yılının Ocak ayına kıyasla da yüzde 3,3 yükseldi. 

Ayrıca, daha önce yüzde 1,2 azaldığı açıklanan aralık ayı sanayi üretimi verisi de yüzde 0,3’lük azalışa revize edildi.

Ülkede sanayi üretiminin aylık yüzde 0,5 artması, yıllık yüzde 1,6 azalması bekleniyordu. Böylece Almanya'da sanayi üretimi beklentilerin oldukça üstünde bir performans sergiledi. 

Söz konusu dönemde enerji ve inşaat hariç sanayi üretimi yüzde 3,2 yükseldi. Ülkede, sermaye malları üretimi yüzde 5,3, tüketim malları üretimi de yüzde 3,7 ve ara malı üretimi de yüzde 0,4 arttı. 

Almanya'da, ocak ayında enerji üretimi yüzde 0,1, inşaat üretimi de yüzde 7 yükseldi. 
 

-"2009 Eylül'den bu yana görülen en güçlü artış"


UniCredit Almanya Baş Ekonomisti Andreas Rees, konuya ilişkin yayımladığı bilgi notunda, Almanya’nın ocak ayı sanayi üretimindeki artışın 2009 Eylül'den bu yana görülen en güçlü artış olduğunu belirterek, "Bugünkü artışın öncelikle daha iyi ekonomik temeller ve bazı istatistiki etkilerden kaynaklandığını düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Commerzbank analistlerinden Ralph Solveen ise konuya ilişkin açıklamasında, Almanya’da sanayi üretiminin yıla çok güçlü bir başlangıç yaptığını vurguladı.

Ocak ayı verisine mevsimsel faktörlerin katkı sağladığına işaret eden Solveen, "Ocak ayı rakamı muhtemelen takvim etkilerinden ve ılık havadan faydalandı. Bu, üretimin siparişlerin de işaret ettiği gibi gelecek aylarda tekrar düşeceğini gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu. 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88