• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 8 °C

Arjantin, dünya ekonomisiyle yeniden entegre olma yolunda

Arjantin, dünya ekonomisiyle yeniden entegre olma yolunda
Arjantin lideri Mauricio Macri, “Dünyaya Arjantin’e güvenebileceklerini söylemeye geldik” ifadesini kullandı.

BUENOS AİRES (AA) - İsviçre'nin Davos kasabasında bu yıl 46'ncısı düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'ndaki (WEF) temaslarının son gününde bir basın toplantısı düzenleyen Arjantin lideri Mauricio Macri, “Dünyaya Arjantin’e güvenebileceklerini söylemeye geldik” ifadesini kullandı.

Toplantıya ilişkin Arjantin Devlet Başkanlığı’ndan yapılan resmi açıklamada, Macri'nin Davos’taki temaslarına yönelik değerlendirmelerine yer verildi.

Açıklamaya göre Macri, Arjantin’in WEF’e katılmasının dünya ile ilişkilerini geliştirdiğini ve bu yeni dönemin Arjantin’e daha iyi yatırım, eğitim ve istihdam olanakları sağlayacağını belirtti.

ABD’nin Dünya Bankası ve Amerikalılar Arası Kalkınma Bankası’nda Arjantin hakkındaki negatif oyunu geri çektiğini hatırlatan Macri, bu adımın finans projelerini artıracağını ve yatırım akışı sağlayacağını kaydetti.

“Dünyaya Arjantin’e güvenebileceklerini söylemeye geldik” ifadelerini kullanan Arjantin Devlet Başkanı, ideolojik farklılıkların bu tür konularda bir engel olarak görülmemesi gerektiğini vurguladı.

Macri ayrıca, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Arjantin ekonomisi hakkında yıllık gözden geçirme çalışması yürütmesine izin verildiğini de açıkladı.

 

- Akbaba fonları ile görüşmelerde ilerleme sağlanamadı

 

Mauricio Macri, Arjantin'in 2001 krizinden sonra geçtiği zor süreçte tahvillerini ucuza alan ve borcun yeniden yapılandırma çabalarına da yanaşmayan kreditörlerle yapılan görüşmelerde bir ilerleme sağlanamadığını da belirtirken, 'akbaba fonları’ olarak nitelenen kreditörlerle 1 Şubat’ta yapılması beklenen toplantı sonrasında daha somut bir değerlendirme yapılabileceğini söyledi.

Akbaba fonları ile anlaşmaya niyetli olduklarını vurgulayan Macri,1 Şubat’ta iki taraf için de dengeli ve iki tarafın da çıkarlarına uygun bir yol bulmayı hedeflediklerini ifade etti.

Ekonomi çevrelerinde Macri'nin serbest yatırım fonları ile uzlaşmaya en yakın isim olduğunu belirtiliyor.

 

 

- 13 yıl sonra yeniden Davos

 

Macri, 13 yıllık aranın ardından Dünya Ekonomik Forumu’na katılan ilk Arjantinli devlet başkanı oldu.

Arjantin'in Dünya Ekonomik Forumu'na son katılımı, 13 yıl önce eski Devlet Başkanı Eduardo Duhalde tarafından gerçekleştirildi.

Bu süre içerisinde görev yapan iki devlet başkanı Nestor Kirchner ve Cristina Fernandez de Kirchner’in, Arjantin’in 2000’li yılların başında yaşadığı ekonomik krizde oluşan ülke borçları nedeniyle Davos’a katılmamayı tercih ettiği belirtiliyor.

10 Aralık’ta resmi olarak görevine başlayan Arjantin’in yeni Devlet Başkanı Macri, selefi Kirchner’in kontrolcü politikalarının aksine piyasa odaklı ekonomi politikalarına yöneldi.

Macri hükümeti, 2016 yılında yüzde 1, 2017-2019 arasında ise yüzde 4,5’lik bir büyüme rakamına ulaşmayı planlıyor.

Arjantin’in akbaba fonlarına olan 20 milyar dolarlık borcunun yeniden yapılandırılması süreci, hükümetin dünya ekonomisine yeniden entegrasyon için atacağı adımlar için büyük önem taşıyor.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88