• BIST 107.478
  • Altın 151,228
  • Dolar 3,6615
  • Euro 4,3022
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 19 °C

Belçika Kömüre Güle Güle Dedi

Belçika Kömüre Güle Güle Dedi
Langerlo termik santralinin 30 Mart 2016’da son kömürü yakmasıyla birlikte, Belçika’da kömürden enerji üretimi son buldu.(Brüksel, 6.04.2016) Langerlo termik santralinin 30 Mart 2016’da son kömürü yakmasıyla birlikte, Belçika’da kömürden enerji üretimi son buldu. Belçika’nın kömürü terk eden diğer ülkeleri takip etmesi can çekişen kömür endüstrisine önemli bir darbe daha vurdu.

Belçika’da kömür endüstrisi, 1990lı yıllardan beri birbiri ardına kömür santrallerin kapanıyor olması dolayısı ile ciddi düşüşteydi.  2009 yılında, ünlü Fransız enerji şirketi E.ON Antwrep’te kömür santrali kurmayı planlamasına rağmen,  toplumdan yükselen tepkiler nedeniyle hükümet şirkete gerekli izinleri vermedi. 30 Mart’ta son kömürü yakan Langerlo Termik Santrali, Belçika’daki son kömür santraliydi.
Belçika’nın kömürü terk etmesine yorum yapan Avrupa İklim Eylem Ağı (CAN Europe)’tan Joanna Flisowska “Belçika’da kömürden elektrik üretiminin son bulması, fosil yakıtlardan kurtuluşun önemli bir adımı, Belçika’nın kömürü terk etmesi, kömür endüstrisinin altın çağının bittiğinin başka önemli bir kanıtı” dedi.

Belçika, Güney Kıbrıs, Luksemburg, Malta ve Baltık Ülkeleri’nden sonra kömürsüz enerjiye geçen 7inci AB üyesi ülke olarak dikkat çekiyor. Ayrıca başka bir çok AB ülkesi de kömürsüz enerji yolunda ilerliyor.  2025 yılında tamamen kömürü terk edeceğini açıklayan İngiltere’de geçen hafta itibari ile kömür kapasitesinin üçte biri kapatıldı. Portekiz, 2020 yılında, Avusturya 2025 yılında, Finlandiya ise 2020li yıllarda kömürü terk etmeyi planlıyor.

Flisowska, “ülkeler kömürü terk ettikçe, kömür şirketleri daha büyük sorunlar yaşayacak. Bu iklim için iyi bir haber. İklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinden korunmak için AB, kömürden kaynaklı sera gazı emisyonlarını azaltmak için daha hızlı hareket etmeli” diye ekledi.
Langerlo kömür santralini kapatmak, tek başına yıllık 2 milyon tonluk emisyon azaltmak anlamına geliyor, Bu rakam Belçika’nın toplam sera gazı emilsyonun yüzde 1’ine denk geliyor. Ayrıca, bu karar, NOX, SO2 ve ağır metaller gibi hava kirliğine neden olan gazlardan Belçika halkı korunmasını sağlayacak.

Belçika’nın kararını yorumlayan CAN Europe, Türkiye İklim Politikaları Koordinatörü Elif Gündüzyeli ise “Paris Anlaşması, başta kömür olmak üzere fosil yakıt kaynaklarının artık rafa kaldırılacağının göstergesiydi. Belçika’nın kömürden kurtulması da bunun en önemli kanıtlarından biri. Her gün dünyanın dört bir yanından, kömürden elektrik üretiminin ekonomik olarak sürdürülemez, çağ dışı bir yöntem olduğunu kanıtlayan haberleri duyuyoruz. Türkiye’nin de en kısa zamanda, enerji politikalarını gözden geçirerek, sürdürülemez kirli teknolojiler yerine insanı merkeze alan, sürdürülebilir yenilenebilir enerji kaynaklarına dönmesi gerekiyor. Kömür, ülkemizdeki hava, su, toprak kirliliğinin de en önemli kaynaklarından biri. Hem sağlığımız ile geri dönüşü olmayan iklim değişikliğinin önüne geçebilmek için, hem de sürdürülebilir enerji üretimi için en kısa zamanda kömürden biz de kurtulmalıyız.” Dedi.

Avrupa İklim Eylem Ağı (CAN Europe) Avrupa’da iklim ve enerji konularında sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren en büyük koalisyon. CAN Europe’nın Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 30 ülkeden 120’nin üzerine üyesi bulunuyor.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88