• BIST 105.964
  • Altın 163,597
  • Dolar 3,9427
  • Euro 4,6503
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C

Bitcoin ve 500 avroda terör şüphesi

Bitcoin ve 500 avroda terör şüphesi
AB, ön ödemeli kredi kartları ile Bitcoin gibi sanal paralar üzerindeki denetimlerini arttıracak- 500 avroluk banknotların tedavülden kaldırılması gerekip gerekmediği incelenecek

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği (AB), terörle mücadele kapsamında, ön ödemeli kredi kartları ile Bitcoin gibi sanal paralar üzerindeki denetimlerini arttıracak, 500 avroluk banknotların tedavülden kaldırılması gerekip gerekmediğini inceleyecek.

Avrupa Komisyonu, terörizmin finansmanı ile mücadelede atılacak adımlara ilişkin eylem planını açıkladı. Buna göre, terörün finansmanının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında sanal para birimlerinin alım satımının yapıldığı platformlardaki işlemler denetlenecek. Sanal para ve ön ödemeli kartları kullananların kimlik bilgileri kaydedilecek ve kimin ne işlem yaptığı resmi mercilere bildirilecek. Böylece Bitcoin gibi sanal paraları ve ön ödemeli kartları kimin aldığı ve bunlarla ne işlem yapıldığı belirlenebilecek.

Avrupa Komisyonu, haziran ayı sonuna kadar Bitcoin ve ön ödemeli kart kullanıcılarının kimliklerinin belirlenmesine yönelik mevzuatı hazırlayacak.

Fransız emniyet birimleri, Paris saldırılarını gerçekleştiren teröristlerin, kimlik bilgilerine gerek duyulmadan alınan ön ödemeli kartlar kullandıklarını tespit etmişti.

Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, teröristlerin mali kaynaklarının kesilmesi gerektiğini belirterek, "Terör ağlarının finansmanının engellenmesiyle hareket imkanları, silah ve patlayıcı satın almaları ve başka saldırıları gerçekleştirme imkanları azaltılabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Komisyonunun, önümüzdeki aylarda terörün finansmanının engellenmesi için ülkelerin iş birliğini arttırmaya yönelik önlemler alacağını ifade eden Timmermans, "Avrupa'da terörün finansmanının önlenmesi için beraber çalışmak vatandaşların güvenliği için kritik öneme sahip" dedi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis de teröristlerin mali kaynaklara erişimlerinin engellenmesinin önemine dikkati çekerek, "Sıradan insanların piyasalardaki işlemlerini etkilemeden, terörizmin finansmanında kullanılan mecralar üzerindeki denetimleri arttırmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

- 500 avro banknot tartışması

 

Avrupa Komisyonu, 500 avroluk banknotların tedavülden kaldırılması gerekip gerekmediği konusunda Avrupa Merkez Bankası (ECB), Europol ve diğer yetkililerle çalışma yapılacağını da duyurdu.

Özellikle çeşitli emniyet kurumları, suç örgütlerinin para taşımalarında 500 avroluk banknotları kullandığı tespitini yapıyor. AB'de banknotların kaldırılması veya değiştirilmesi ise ECB'nin görev alanına giriyor. ECB verilerine göre, 500 avroluk banknotlar piyasadaki toplam nakit avroların üçte birini oluşturuyor.

AA muhabirine konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Brüksel'deki düşünce kuruluşu Bruegel’in Kıdemli Uzmanı Nicolas Veron da "Yasa dışı eylemlerle mücadele için gerek 500 avro gerek 200 avro ve hatta 100 avroluk banknotların tedavülden kaldırılması çok uygun olur" diye konuştu.

ECB’nin halen böyle bir adımı atmamasına anlam veremediğini belirten Veron, "Elektronik ödemeler çağında, böyle yüksek değerde banknotlara gereksinim kalmadı" görüşünü de paylaştı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88