• BIST 107.478
  • Altın 151,228
  • Dolar 3,6615
  • Euro 4,3022
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 19 °C

Büyükşehir'den ekonomiye geri kazanım

Büyükşehir'den ekonomiye geri kazanım
İSFALT, bugüne kadar yollardan kazınan 1 milyon 238 bin ton atık asfaltı geri kazandırdı.

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şirketlerinden İSFALT, kurduğu asfalt dönüşüm tesisleriyle bugüne kadar yollardan kazınan 1 milyon 238 bin ton atık asfaltı geri kazandırdı.

İBB'den yapılan açıklamaya göre, İSFALT, Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatıyla başlattığı geri dönüşüm projesiyle, atık asfalt kütlelerini şehre geri kazandırmak için geri dönüşüm tesisleri (plent) kurdu. Habibler Asfalt Fabrikası'nda kurulan yeni tesisle birlikte, İSFALT'ın geri dönüşümlü asfalt üretmeye uygun plent sayısı 8'e ulaştı.

Kazınan asfaltın yüzde 50'ye yakınını sıcak geri dönüşüm malzemesi olarak kullanıma imkan veren tesisler, asfalt ham maddelerinden ciddi tasarruf sağlıyor. Ayrıca, büyük miktardaki atık asfalt kütleleri, döküm alanlarına nakledilmek yerine geri dönüştürülüyor ve böylece çevre korunmuş oluyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İSFALT AŞ Genel Müdürü Ahmet Ağırman, plent sayesinde bugüne kadar yollardan kazınan 1 milyon 238 bin ton atık asfalt atığın şehrin ekonomisine geri kazandırıldığını belirterek, 2016 yılında da 300 bin ton asfaltı geri kazanmayı ve 2 milyon 500 bin ton asfalt üretmeyi hedeflediklerini kaydetti. 

İSFALT'ın asfalt sektöründe geri dönüşüm uygulayabilmek için çok ciddi bir Ar-Ge yatırımı yaptığını ve laboratuvar kurduğunu vurgulayan Ağırman, "Mastik asfalt başta olmak üzere pek çok asfalt çeşidini üretme kabiliyetine sahip olan plenti, Avrupa yakasındaki taş ocaklarına yakın olması sebebiyle Habibler fabrikasına kurduk. Tesis, İstanbul yollarından kazınan atık asfalt kütlelerinin tamamının geri dönüştürülmesi yolunda önemli bir aşama" değerlendirmesinde bulundu. 

İSFALT'ın Türkiye'de asfaltta geri kazanım konusunda çalışan en ciddi kurumlardan biri olduğuna dikkati çeken Ağırman, "Kazınan asfaltın yüzde 100'ünü yeniden kullanmayı hedefliyoruz. Bir kilogram atık asfaltı dahi geri dönüşümle ülke ekonomisine yeniden kazandırmayı milli bir borç biliyoruz" ifadelerini kullandı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88