• BIST 104.001
  • Altın 145,853
  • Dolar 3,5082
  • Euro 4,1879
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 30 °C

Çetinkaya'nın MB Başknalığına atanması piyasaları nasıl etkiledi

Çetinkaya'nın MB Başknalığına atanması piyasaları nasıl etkiledi
Destek Menkul Değerler Analisti Aysun Göksu, Murat Çetinkaya'nın Merkez Bankası Başkanlığına atanmasının ardından piyasanın beklentilerini ve ilk tepkileri yazdı.

Başçı Bayrağı Çetinkaya'ya Devrediyor
Görev düresi 19 Nisan'da dolacak olan Erdem Başçı'nın koltuğu kime devredeceği sorusu iç piyasanın gündemini bir süredir meşgul ediyordu. Bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başçı'nın yerine mevcut durumda TCMB başkan yardımcısı olarak görev yapan Murat Çetinkaya'nın atanmasını öngören kararnamenin Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açılması talimatı verdi.
Piyasa Yeni Başkandan Ne Bekliyor?
Hükümetin faiz indirme çağrısında bulunduğu, bankanın bağımsızlığının sorgulandığı, yüksek enflasyonla mücadelede para politikalarının öne çıktığı bir dönemi sonlandıran Erdem Başçı, 19 Nisan'da bayrağı yeni başkana devredecek. Türk Lirası'nın istikrarını sağlamak konusunda yeni başkana büyük görev düşüyor. Ayrıca yeni başkanın piyasalara da kendini sevdirmesi gerekiyor. Çünkü iç piyasada istikrarlı bir görünüm bankanın izleyeceği politikalara ve en başta da bağımsızlığına güvenmesi gerekiyor.
Hükümet yetkililerince Çetinkaya'nın isminin telaffuz edilmesi ilk olarak iç piyasada olumlu olarak algılandı. Gösterge faiz yaklaşık beş ay önceki seviyelerine dönerken Dolar/TL hem iç piyasada olumlu gelen cari açık verisi hem de yeni başkan haberleriyle 2.82 seviyesinin altını gördü. Küresel borsalara paralel pozitif seyreden BİST-100 endeksi ise, iç taraftaki olumlu verilerin yanı sıra başkanlık için Çetinkaya'nın isminin telaffuz edilmesiyle yüzde 2'ye yakın değer kazandı. Öyle ki banka kökenli ve 29 Haziran 2012 yılından beri TCMB başkanlık yardımcılığı görevini sürdüren Murat Çetinkaya'nın mevcut politikaya hakim olması ve TCMB için en zorlu sürecin içinde bulunması piyasaları memnun etmişe benziyor.
Yeni başkan adayının isminin telaffuz edilmesiyle büyük bir belirsizlik ortadan kalkmış ve iç piyasalar bu gelişmeyle birlikte nefes aldı diyebiliriz. Yeni başkanın bundan sonra uygulayacağı politikalar piyasalar için önem taşıyor. Dünyada majör merkez bankalarının uyguladıkları genişlemeci politikalar, içeride olumlu büyüme, düşen enflasyon ve cari açık mevcutken bankanın sadeleştirme politikalarına devam ederek faiz koridorunu daraltmaya devam etmesi beklenebilir. Ancak belirtelim ki, bankanın faiz koridorunda agresif bir daraltmaya gitmesi ya da politika faizini aşağı çekmesi Lira'nın gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasına neden olabilir. Bankanın faiz politikasını belirlerken bu önemli ayrıntıyı göz ardı etmeyeceğini düşünüyoruz. Yeni başkanın göreve atanmasının ardından ilk toplantının 20 Nisan'da yapılacağını da hatırlatalım.


 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88