• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 5 °C

DHL Express Türkiye CEO'su Reckling: İhracatçı, uluslararası e-ticaretteki hızlı değişimi dikkate almalı

DHL Express Türkiye CEO'su Reckling: İhracatçı, uluslararası e-ticaretteki hızlı değişimi dikkate almalı
DHL Express Türkiye CEO'su Reckling: İhracatçı, uluslararası e-ticaretteki hızlı değişimi dikkate almalı

Dünya ticareti yavaşlarken uluslararası e-ticaret hacmindeki değişime dikkat çekiyor DHL Express Türkiye CEO'su Markus Reckling ve Türkiye'den yaptıkları online mikro-ihracat gönderilerinde yüzde 60 artış sağladıklarını vurguluyor.

rı ve bunlarla ilgili söylentiler yerine asıl işin piyasada döndüğünü düşünüyorum. Duruma eski kafalı bir girişimci gözüyle bakıyorum. İşler kolaylaşabilir de zorlaşabilir de. Ama doğru girişimci ruhuyla hareket edilirse her zaman fırsat vardır...” Bu sözler, Türkiye’den dünyanın dört bir yanına giden ihracat numunelerini taşımaları nedeniyle hepimizden önce ihracatın nabzını tutma şansına sahip DHL Express Türkiye’nin CEO’su Markus Reckling ’e ait. Reckling, bunu kendi 2015 deneyimi ile örnekliyor... “Zor yıl” olarak nitelendirdiği 2015’te çift haneli büyüme rakamlarına doğru stratejilerle ulaştıklarını söylüyor Reckling, ve “Bardağın sadece boş tarafını değil, yarısının dolu yarısının boş olduğunu görürsen başarı olursun” tespitini yapıyor.

DHL Express Türkiye, 2015 yılında tam 4.5 milyon gönderi taşıdı. Bu gönderiler arasında en yüksek payı tekstil numuneleri oluşturdu. Bunu sırasıyla yüksek teknoloji ve otomotiv sektörüne ait ürünler takip etti. Genel içinde tutarı henüz yüzde 6’larda kalsa da e-ticarette ise sıçrama yaşandı. e-ticaret ürünlerinin taşımasında yüzde 60’lık artış yaşandı.

DHL Express Türkiye CEO’su Markus Reckling hem ihracat trendlerini hem de 2015 deneyimlerini okurlarımız için anlattı ve 2016 değerlendirmesinde bulundu.

Markus Reckling, asgari ücret tartışmalarının yoğunlaştığı günlerde, bunun yarattığı domino etkisinin gündemlerini meşgul etmesine rağmen akıllarındaki en büyük soru oru işaretinin ‘Türkiye'nin ihracatçılalarının rekabetçiliğinin nasıl etkileleneceği’ olduğunu söylüyor. Öte yanandan “Türkiye’nin 500 milyar dolararlık ihracat hedefi belki çok büyük bir hedefti. Ama bununla ilgili bir hırs ırs ve yönelim vardı” diyor Reckling ve “Şimdi bu rakam programa dahil edildilmedi. Bu rakamların revize edilmesiesi için fırsatlar var şeklinde konuşuşuyor. FED kararlarının etkisi ile ilgili ili soruyu ise Reckling, “Bir şey değişş tiğinde zaten herkes o kadar uzun süredir ondan bahsediyor oluyor r ki, sonunda kimse şaşırmıyor. Asıl mesele Türkiye için verimli fon Reckling, sağlanması” “Ben şeklinde duruma cevaplıyor.eski kafar lı bir girişimci gözüyle bakıyorum” m” diyor ve “Hala FED’in ya da başkasısının kararlarındansa asıl işin piyasada döndüğü şeklinde bir düşüncem var. Yani işler kolaylaşabilir de zorlaşabilir de. Ama doğru girişimci ruhuyla her daim fırsat vardır. Mesela 2015'te DHL Exspress'e bakın. Türkiye için ve Türkiye'den ihracat için çok zor bir yıldı ama yine de doğru girişimcilik ruhuyla, doğru kararlarla, özgüvenle başarılı olduk. Eğer bu bardağa bakıp yarısını boş görürsen, önümüzdeki yıl muhtemelen başarılı olamayacaksın demektir. Ama eğer bu bardağa bakıp da zaten yarısı dolu dersen muhtemelen önümüzdeki yıl bir şeyleri başaracaksın çünkü zihniyetin doğru yönde işliyor” diyor.

2015’i de değerlendiriyor Reckling, şunları söylüyor: “2015 yalnızca ülke içi değil, uluslararası lojistik- ikte de aktif olma açısından karışık bir yıldı. Çünkü GSYİH oranları pek iyi gitmiyor. Türkiye ihracatı özellikle Ekim-Kasım’a kadar çok yavaştı. TekstilT ürünleri, bizim için olağanüstün önemli bir faaliyet alanı. 10 yılyı önce gelirimizin yüzde 40'ı bu sektördendi.sek Şimdi bu oran yüzde 25. TekstilTek endüstrisi bu yıl çok iyi değildi.ğild Yılın ikinci bölümünde de talep çok fazla değildi, o yüzden tekstil endüstrisindekiend büyüme hızı çok çok yavaş.yav Bu durum da yılı genel olarak karmaşıkkarm bir hale getirdi. Politik gelişmelerlişm de bu dönemde hiç yardımcı olmadı.olm Bunlar ihracata rahat vermeyen durumlar. Güzel bir rüzgar olduğu zamanz her gemi hızlı gider. Bu yıl öyle bir yıl değildi. Yine de biz çift haneli büyüdük, yüzde 10.5’lik bir büyüme yakaladık. Başardıklarımızla olağanüstü mutlu ve gururluyum.” Reckling, üç ürünleri olduğunu da kaydediyor,kay “Bir tanesi ‘dökümanlar’.lar’ Banka belgeleri, pasaportlar gibi...gibi Bunlar iki kilonun altında ve gümrükgüm prosedürü de gerektirmiyor. Döküman gönderilerinde yüzde 2-3 büyüme beni mutlu ediyor çünkü artık bu işlemler elektronik yapılıyor. Ayrıca paket gönderilerimiz var. Genelde tipik ticari gönderi 30 kiloya kadardır ama bir kaç tona kadar çıkabiliyor. Türkiye'den dünyanın geri kalanına gidiyor. Üçüncü ürünümüzde ‘import ekspress’ gönderileri... Bu temelde dünyadan Türkiye'ye geliyor ama Türkiye'de ödeniyor. Paket gönderileri, bizim ana gücümüzü aldığımız yer. 2015’te bu ürün hacim olarak yaklaşık yüzde 20 büyüdü. Bu pazar payımızı da artıran devasa bir başarı” diyor.

Online mikro-ihracata her gün 1000 gönderi

e-ticaret hakkında da bilgiler veriyor Reckling, şunları söylüyor: “e-ticaretin neredeyse yüzde 99'u domestikti. Türkiye'den Türkiye'ye. Biz bu işte yokuz. Son iki yıldır uluslararası e-ticaret patladı. Denizli'deki küçük üretici peştemal üretiyor, bir web sitesi açıyor ve tüm bunları tüm dünyaya ihraç ediyor. Örnek vereyim bir müşterimiz yurtdışına ürün göndermeye iki yıl önce bizimle başladı. İlk başta her gün 10 gönderi alıyorduk, 2015 Kasımında kendisinden her gün ortalama 600 gönderi taşıdık. Bu yıl gerçekten bu uluslararası e-ticarette bir değişim oldu. Evet, bizim için de e-ticaret ilginçti ama asıl alanlarımızdan biri değildi. Girişimcilerin çoğu yurtdışına da satış yapma fırsatının avantajlarını görmeye başladılar ki bu aynı zamanda mikro-ihracat regülasyonlarında da değişiklerin olmasına da neden oldu. Geçen yılın ortasında üretici mikro-ihracatta KDV iadesini de almaya başladı. Günde 1000’in üzerinde mikro-ihracat gönderisi taşıyoruz. e-ticarette yüzde 60 artış sağladık.

İstanbul'un iki havaalanından da hizmet veriyoruz

Reckling, 2015'te Atatürk Havaalanı'nın yanısıra Sabiha Gökçen'den de uçak kaldırmaya başladıklarını ve her iki yakadan hizmet veren tek hızlı hava taşımacılık şirketi olduklarını anımsatıyor. Yatırımlar konusunda da cesaretle yürüdüklerini anlatıyor Reckling, “Bir önceki yıl Sabiha Gökçen'den Boeing 732 uçurmaya başlamıştık. Şu anda oradan bir Airbus 300 uçuruyoruz. Büyüklüğü 732'nin iki katından daha fazla. Dahası şu anda Türkiye'den Leipzig'e DHL için uçan iki uçak var ” diyor. Reckling, ayrıca internet servislerini de revize ettiklerini de belirtiyor.

HEM ÇEVREYE HEM TRAFİĞE DOST MOBİLETLER

Markus Reckling, Türkiye’nin kişi başına karbon ayak izi en hızlı artan ülkelerden biri olduğunu kaydediyor. Bu Türkiye’de her kişinin her geçen gün daha fazla enerji kullanması demek. DHL Express’in geçen yıl açıkladığı elektrikli araç kullanma planlarını gerçekleştirdiğini söylüyor Reclking ve, “Ama dürüst olmak

gerekirse zor ve yorucu bir uygulama oldu. Araçlar henüz istenilen kalitede değil ve yüksek maliyetli. Türkiye’deki hizmet sağlayıcı da artık sadece ihracata çalışıyor. Şimdi yeni bir araç politikası üzerine çalışıyoruz” diyor. Hem çevreyle hem de trafikle dost bir çalışma yapacaklarını belirtiyor Reckling, “Kullandığımız araçların yüzde 10’unun elektrikli olmasını sağlayacağız. Bu yıl elektrikli mobiletler kullanacağız. Mesela Nişantaşı'nda böyle bir araç kullanacağız. Şehir trafiği açısından da güzel bir şey yapıyoruz. Şu an kullanılan teslimat aracımız Nişantaşı'nda durduğunda, trafik kilitleniyor. Bu elektrikli mobiletler yolun kenarına park edilebilecek ve arabalar onun yanından rahatlıkla ça geçebi

lecek” diyor.

RECKLİNG’DEN NOTLAR

- Şimdiye kadar Türkiye’ye 100 milyon euro yatırım yaptık. DHL Express Türkiye'de yaklaşık 1000 kişi çalışıyor. 2015’te 4,5 milyon civarında gönderi taşıdık.

- Gönderilerde en yüksek pay sırasıyla tekstil numuneleri, yüksek teknoloji ve otomotiv ürünlerinde. İlk 5 ülke ise Almanya, Amerika, İngiltere, Fransa ve İtalya.

- Merkez ofisimizi yeniden dekore ediyoruz. Diğer endüstriler gibi lükse yatkınlığımız yok. İmajımızda saflık ve alçak gönüllülük var.

Dekorasyonumuz buna uygun.

Bimeks’ten gönderi

Başka şirketlerle ortaklığa da daha fazla enerji harcayacaklarını belirtiyor Reckling, şöyle devam ediyor: “Mesela Bimeks mağazalarına DHL gönderilerini bırakabiliyorsunuz. Buraları da birer DHL Express hizmet noktası oluyor. Şimdi farklı şirketlerle de benzer hizmet noktaları açmak üzere konuşuyoruz.

Benzin istasyonları ve telekom servisleri gibi...

Trafiği de gösteriyor, ekrana imza da atılıyor pek yakında uyarı da verecek

Çok büyük bir yenilik yaptık. Bizim kuryelerimizin taşıdığı büyük el terminallerini görmüşsünüzdür. Bu cihazı geliştirdik ve tüm ülkeye dağıttık. Adını GCA6 koyduk. Yani bu cihazımızın altıncı nesli ve bizim için üretkenlik, elverişlilik ve müşterilerin geri bildirimi açısından ileriye dönük büyük bir adım oldu. Müşteriler de kuryeler de cihazı çok sevdi. Önceden kuryelerimiz hem el terminallerini hem de telefonlarını taşıyorlardı. Şimdi ayrıca telefon da taşımalarına gerek yok. Çünkü bu aynı zamanda bir telefon. GCA6 ile gönderileri tarayabiliyorlar, gönderilerin tüm rotasını görebiliyor, bir sonraki gideceği yeri ve ne zaman geldiğini görebiliyorlar. Teslimat sırasında da müşteri artık kağıt yerine ekranı imzalayabiliyor.

Ayrıca bir kamerası da var yani belgeleri taraması gerektiği zaman, mesela kimlik kartını, doğrudan kartın fotoğrafını çekebiliyor. Sonraki sürümde ayrıca otomatik navigasyonu da olacak. Çünkü bu aslında bir android telefon o yüzden navigasyon koyabiliyorsun, otomatik olarak adresi alıyor ve kuryeye trafiğe uyumlu bir rota çıkartıyor. GCA6 internet üzerinden çalışıyor ama özel bir kanalda. Ayrıca uygulamaları merkezden yükleniyor. Güvenlik en yüksek boyutta, çünkü sahip olduğumuz en hassas veri; gönderi verisi. Ayrıca cihaz kaybolursa içindekileri uzaktan silebiliyoruz. Şirketimizin özel kılıfını takıyoruz korunması için. Şimdi teoride, gönderici, alıcı imzaladıktan beş dakika sonra gönderiye ilişkin kanıt istendiği zaman, ben sistemimde alıcının fiziksel imzasının resmini görüp mail atabiliyorum. Şimdiye kadar bunu yapmam bir kaç günümü alıyordu. Ayrıca şu an kullanmadığımız ama gelecekte kullanacağımız bir özelliği de var: GPRS... Kuryemin tam olarak nerede olduğunu bilebileceğim. Ayrıca gelecekte ön alarm servisleri de olacak. Cihazımız ayrıca küresel bir araç. DHL bunun küresel olarak çalışmasını bekliyor. Türkiye'de mobil operatör olarak arkasında Vodafone var. 300’ün üzerinde kurye ve şoförümüz var. Her biri bu cihazı günde kabaca 50-60 kez kullanıyor. Dinamik Rota’yı hayata geçirdik. Büyümede bunun da faydasını göreceğiz. Bundan gurur duyuyoruz.

35. YILIMIZDA BAŞARIYI, GOETHE’NİN FAUST’U GİBİ ARAYACAĞIZ

DHL Express, 2016’da Türkiye’deki 35. yıl ını kutluyor. Bu da 2016'yı Markus Reckling heyecanlı kılan nedenlerden bir tanesi... Reckling, “2016 için oldukça hırslıyız” diyor ve şunları söylüyor: “2015’te iki ha- neli büyüme kaydettik. Bu yıl da böyle bir büyüme istiyoruz. 1981’de n Türkiye’ye gelen ilk uluslararası hızlı hava taşımacılık şirketiydik. 35. yılımızı bir başarı haline getirmek istiyoruz. Ben de Goethe'nin Faust'u gibi tahtadan altın yaratmak için gizli malzemeyi .- arayacağım. "

İzmir’de yapılan implant öğlen Almanya’daki hastaya takılıyor

Ciro artışını sağlayan en önemli şeylerinden birinin de sektörlere özel çözümler yaratmak olduğunu ifade ediyor Reckling, “Tekstil, otomotiv bunun en güzel örnekleri. Şimdi başka sektörler için de projelerimiz var” diyor ve şöyle devam ediyor: “Henüz söylemek için erken ama mesela lisanslı sağlık hizmeti çalışmak için ilginç bir alan olabilir. Çünkü onların da yüksek kalite lojistik ihtiyaçları var. Hali hazırda bu sektörde uygulamalarımız var. İzmir'de birkaç diş laboratuarı müşterimiz var. Almanya'da hasta implant yaptırmak için diş hekimine gidiyor. Hekim, elektronik tarama yapıyor ve bunu İzmir'e gönderiyor. Akşam biz implantları alıyoruz ve öğlen 12:00 gibi implantlar Almanya’daki dişçinin ofisinde oluyor ve hastaya takılıyor. Yani yalnızca bir gün kaybederek hasta yüzde 30-40 tasarruf edebiliyor. Ancak gönderinin hızlı ve güvenli olması lazım. O yüzden bize gayet iyi uyuyor.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88