• BIST 107.769
  • Altın 152,486
  • Dolar 3,7110
  • Euro 4,3659
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C

"Dijital Hükümet 2016" araştırması

"Dijital Hükümet 2016" araştırması
Dijital Araştırmalar Derneği, internet mecralarını en iyi kullanan bakanlıklar ile kabine üyelerini belirledi
 
 

İSTANBUL (AA) - Dijital Araştırmalar Derneği, "bakanlıklar ile kabine üyelerinin dijital ve sosyal medya performansını etki, güncellik, kurumsallık ve etkileşim odaklı" değerlendirdi.

"Dijital Hükümet 2016" adı verilen araştırmanın sonuçları hakkında Dijital Araştırmalar Derneği'nden yapılan açıklamaya göre, internet varlıklarını en iyi kullanan bakanlık Gençlik ve Spor Bakanlığı olurken, kabine üyeleri arasında ilk sırayı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık aldı.

Araştırma kapsamında 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde görev yapan 27 kabine üyesi ve 22 bakanlığa ait 12 sosyal platform, 48 web sitesi ve 16 mobil uygulamadaki toplam 306 dijital varlık incelendi. Bakanlıkların ve bakanların 2015-16 yılları arasında tüm dijital çalışmaları, etkileşimleri, paylaşımları ve yayınları değerlendirildi.

 

Araştırmanın sonuçlarına göre dijital varlıkları en doğru kullanan bakanlık Gençlik ve Spor Bakanlığı oldu. Dijital varlıklarını en iyi kullanan diğer bakanlıklar ise Sağlık Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Avrupa Birliği Bakanlığı oldu.

Ayrıca 6 sosyal ağ kategorisinde en iyi 5’in açıklandığı Dijital Hükümet 2016 sonuçlarına göre, Twitter’ı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; Facebook’u Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı; Instagram’ı Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı; YouTube’u Dışişleri Bakanlığı; Google+’yı ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı en iyi kullanan bakanlıklar oldu.

Web sitesini en iyi kullanan bakanlık, İçişleri Bakanlığı; dijital varlıkları en doğru kullanan bakan ise Fikri Işık olarak belirlendi.

 

Bakan Işık'tan sonra sosyal medyayı en iyi kullanan bakanlar sırasıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal oldu.

Twitter’ı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu en doğru kullanan bakan olurken; Facebook’ta Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Fatma Güldemet Sarı, Maliye Bakanı Naci Ağbal aynı oranda başarılı olarak ilk sırayı paylaştı. YouTube’da ve Google+’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik; Instagram’da ve internet sitesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık en iyi performansı gösteren kabine üyeleri olarak tespit edildi.

Dijital Hükümet 2016 Koordinatörü Gökhan Yücel araştırma hakkında şunları kaydetti:

“Aralarında Sayın Başbakanımız ve Başbakanlık’ın da bulunduğu, 22 bakanlığımız ve 27 bakanımızın dijital ve sosyal medya performansını etki, güncellik, kurumsallık ve etkileşim odaklı detaylı değerlendirdik. Sadece bir mecrada öne çıkan ve etkili performans gösteren kullanıcıların her mecrada var olduklarını düşünmeleri yanlış. Keza dijital kullanıcıların performansını sadece takipçi sayılarına bakarak ölçmek de doğru değil. Mobil ve akıllı çözümlere duyulan ihtiyaçlar her geçen gün biraz daha belirginleşiyor. Artık dijital dünyanın imkânlarından, araçlarından faydalanmaksızın başarılı olmak, hele ki devlet ve hükümet yönetiminde uluslararası çevrelerle, halkla verimli ve etkili iletişim kurmak neredeyse imkânsız. Dijital siyaset ve dijital diplomasi açısından büyük öneme sahip olan Dijital Hükümet 2016, bakanlıklarımız ve bakanlarımız için paha biçilmez bir stratejik dönüşüm kılavuzu görevi görecektir.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88