• BIST 105.964
  • Altın 163,597
  • Dolar 3,9427
  • Euro 4,6503
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C

Doğu Afrika'da "fil" nüfusu yok oluyor

Doğu Afrika'da "fil" nüfusu yok oluyor
Güney Sudan ve Tanzanya'da fil sayısı giderek azalırken, Kenya'da ise kaçak avlanmanın önüne geçmek için yaban hayatı insansız hava araçlarıyla izleniyor

ADDİS ABABA (AA) - Güney Sudan ve Tanzanya'da iç savaş ve kaçak avlanma gibi faktörler nedeniyle fil sayısında ciddi azalma yaşanırken, Kenya'da ise bir takım önlemler alınareak kaçak avcılara geçit verilmiyor.

Güney Sudan'ın Yaban Hayatı Kurumu Genel Müdürü Tümgeneral Philip Chol Majok, basına yaptığı açıklamada, Afrika'nın en genç ülkesi Güney Sudan'da, 2 yıl boyunca devam eden iç savaş esnasında 500 kadar filin dişleri için öldürülmüş olabileceği ihtimali üzerinde durduklarını söyledi.

Majok, ocak ayında 15 filin öldürülmesiyle ilgili hazırlanan rapordan hareketle yapılan araştırmada ülke genelinde fil sayısında ciddi azalma yaşandığını tespit ettiklerini aktardı.

Uluslararası çevre ve yaban hayatını koruma kuruluşlarına göre, Güney Sudan'da 2007 yılındaki fil sayısı 5 bin civarındaydı. Güney Sudanlı yetkililer kaçak avlanma ve doğal dengenin bozulması sonucunda ülkedeki fil sayısının bugün 2 bin 500'e düştüğünü tahmin ediyor.

Güney Sudan'da Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit ile yardımcısı Riek Machar arasında 2013 yılında başlayan iç savaş 2 yıl sürdü. Savaş sonucu on binlerce kişi hayatını kaybederken, 2 milyon kişi mülteci konumuna düştü. İç savaş sebebiyle 2,7 milyon kişi de açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

- Tanzanya'da fil sayısı yüzde 60 azaldı

Öte yandan Afrika fillerinin en fazla yaşadığı ülkelerden Tanzanya'da da fil nüfusunun azalma tehdidiyle karşı karşıya olduğu ifade ediliyor.

Tanzanya resmi verilerine göre, 10 yıl önce ülkede 20 bin fil yaşarken bugün bu sayı ülkedeki kaçak avcılar sebebiyle 12 bin 800'e gerilemiş durumda. Tanzanya'da filler, dişleri için kaçak avcılar tarafından öldürülüyor.

Ülkedeki polis teşkilatı, yasa dışı fildişi avcılığıyla mücadele amacıyla özel birim kurarken, yetkililer ülkedeki fillerin önümüzdeki günlerde tekrar sayılacağını açıkladı.

Tanzanya'da güvenlik güçlerinin son yıllarda yaptığı operasyonlarda başka ülke vatandaşı çok sayıda uluslararası fildişi kaçakçısı tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Şubat ayının başında Tanzanya'da kaçak avlanmayla mücadele eden bir helikoptere kaçakçıların ateş açması sonucu helikopterin İngiltere vatandaşı pilotu hayatını kaybetmişti.

Bir diğer Doğu Afrika ülkesi Kenya'da kaçak avlanmalara rağmen filler istikrarlı bir şekilde varlıklarını koruyor. Kenya'da fil avcılığı yasaklanmış durumda ve yaban hayatı insansız hava araçlarıyla sürekli izleniyor. Kenya yasaları, yasa dışı fil avcılarına ağır cezalar öngörüyor.

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88