• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 8 °C

Edirne Ekonomi Zirvesi

Edirne Ekonomi Zirvesi
Edirne Belediye Başkanı Gürkan:- "Bir kentin kalkınması, gelişmesi ve geleceğe taşınmasında en önemli faktör ekonomidir"
 
- Edirne Belediye Başkanı Gürkan:
- "Bir kentin kalkınması, gelişmesi ve geleceğe taşınmasında en önemli faktör ekonomidir"
 

EDİRNE (AA) - Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bir kentin kalkınması, gelişmesi ve geleceğe taşınmasında en önemli faktörün ekonomi olduğunu belirtti.

Edirne Vali Vekili Beyazıt Tanç, Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) ve Edirne Belediyesi'nin iş birliğinde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen Edirne Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, kentlerin kalkınması için ekonominin önemli bir faktör olduğunu söyledi.

Tanç, kültürel yapısı ve tarımsal alanlarıyla ön plana çıkan Edirne'nin, zirve tarzı etkinliklerin ekonomisi ve tanıtımına katkı sağladığını kaydetti.

Edirne Belediye Başkanı Gürkan da bir kentin gelişmesi için birçok aktör ve faktöre ihtiyaç olduğunu ifade ederek, zirve sayesinde yatırım olanaklarını bilinir hale getirmeyi amaçladıklarını aktardı. Gürkan, şunları kaydetti:

"Bir kentin kalkınması, gelişmesi ve geleceğe taşınmasında en önemli faktör ekonomidir. Bunu dünyadaki farklı ülkelerdeki kardeş şehirlerle yaptığımız görüşmelerde görüyoruz. Gerçekten çok anlamlı, değerli sosyal ve kültürel projeler yapıyoruz. Bu kardeşlik ilişkilerini ekonomik enstrümanlarla destekleyemezsek, güçlendiremezsek bir süre sonra o ilişkilerin zayıfladığını ve zaman içerisinde de kaybolduğunu yaşıyoruz. YAPDER ile çalışmalar neticesinde hem iş adamlarını hem de ekonomi gazetecilerini kentimize davet ettik. Bu kapsamda Edirne'deki yatırım olanaklarını birçok insan bilecek ve öğrenecektir."

Açılış konuşmalarının ardından Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük ile Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin istihdama yönelik iş protokolü imzaladı.

Yörük, imza töreninin ardından yaptığı konuşmada, yaşanılan çağın bilgi çağı olduğunu söyledi. Öğrencilerin üniversitene mezun olduktan sonra Edirne'de de çalışabileceğini anlatan Yörük, Şahin'e teşekkür etti.

Şahin de Edirne'ye ve üniversiteye katkılarının devam edeceğini dile getirdi.

Zirve daha sonra, YAPDER Başkanı Celal Toprak'ın moderatörlüğünde Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekteri Mahmut Şahin, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Emin İnağ ve Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahin'in sunumlarıyla kentin ekonomisi tartışılmasıyla devam etti.

Zirveye, eski maliye ve tarım, orman, köyişleri bakanlarından Lütfullah Kayalar'ın yanı sıra, iş adamları, sanayiciler, yatırımcılar ve ekonomi muhabirleri katıldı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88