• BIST 94.282
  • Altın 144,994
  • Dolar 3,5628
  • Euro 3,8748
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 15 °C

Ege İhracatçı Birlikleri Yunan Helexpo Fuarcılık ile işbirliği protokolü imzaladı

Ege İhracatçı Birlikleri Yunan Helexpo Fuarcılık ile işbirliği protokolü imzaladı
Ege İhracatçı Birlikleri Yunan Helexpo Fuarcılık ile işbirliği protokolü imzaladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun başkanlık ettiği, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan, ETİK Başkanı Mehmet İşler ve İBB Meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşen Selanik’teki resmi kurumları ziyaret eden Selanik heyeti ile dostluk bağları ticari ilişkilere dönüşüyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun başkanlık ettiği Selanik ziyareti sırasında Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ve Helexpo Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Anastasios Tzikas arasında İyi Niyet Protokolü imzalandı. İşbirliği protokolü ile HELEXPO, Ege İhracatçı Birlikleri’nin yedi binden fazla üyesi için düzenlediği fuarlarda kolaylıklar sağlayacak, bu sayede üyelerimiz Yunanistan pazarına HELEXPO tarafından düzenlenecek fuarlarla diğer ülkelerdeki rakiplerine göre daha avantajlı şartlarda girme imkanı bulacak.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, “Selanik ve İzmir, ülkelerinin dışa açılan yüzü olarak fuarlar kenti olma misyonu yüklenmiş iki şehirdir. Her ikisinin de fuarcılık geçmişi neredeyse bir asrı bulmaktadır. 2014 yılında Yunanistan’la karşılıklı ticaret hacmimiz 6 milyar $'a yaklaşmıştır. Her ne kadar 2015 yılında, tüm dünyayı saran ekonomik yavaşlama sebebiyle bu hacim 3,2 milyar $ seviyelerine düşse de, yapılan işbirlikleri sayesinde, önümüzdeki dönemde 10 milyar $ seviyesinde ticaret hacmine ulaşacağımıza inanıyoruz” diyerek Yunanistan ile ticari ilişkilerimizle bilgi verdi.

Başkan Ünlütürk şöyle devam etti; “81 yıllık geçmişe sahip köklü bir fuar firması olan Helexpo ile imzaladığımız bu protokolle üyelerimizin Helexpo tarafından düzenlenecek fuar katılımlarında avantaj sağlamayı planlıyoruz, bunun yanı sıra karşılıklı alım heyetleri ile ortak fuarlar yaparak Yunanistan ile ticari ilişkilerimizi artırmayı amaçlıyor, Selanik’te Helexpo tarafından düzenlenecek fuarlara milli katılım organizasyonu yapmayı planlıyoruz. Hemen hemen her sektörde ağırlığı olan yılda yaklaşık 20 fuar düzenleyen ve 35 organizasyonun bir parçası olan kurumun en önemli etkinlikleri olan 79th TIF Helexpo, StarWorld, Agrotica fuarlarıyla geçtiğimiz yıl 452 bin ziyaretçi sayısına ulaşması da Egeli ihracatçılarımızın bu gibi fuarlara katılarak iş bağlantıları kurması konusunda bizi heyecanlandırdı.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da yapılan protokolün ticari ilişkilerin ve dostlukların geliştirilmesine katkı sağlayacağını, uzun yıllardır karşılıklı fuarlar yapan Selanik ve İzmir arasında işbirliklerinin yapılmasından her zaman memnuniyet duyduklarını belirtti.

Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan,”Aynı coğrafyadaki iki şehrin yakın ilişkileri bizleri çok mutlu ediyor, İzmirli iş insanlarının Selanik’e olan ilgi ve ticari ilişkiler konusundaki olumlu yaklaşımları ticari ilişkilerin artılarını uzun yıllar koruyacaktır” dedi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88