• BIST 105.796
  • Altın 163,696
  • Dolar 3,9601
  • Euro 4,6609
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 1 °C

En çok kamu yatırımı İstanbul'a yapılıyor

En çok kamu yatırımı İstanbul'a yapılıyor
Kamu yatırımları bakımından ilk sırada yer alan İstanbul’un dünya merkezi olmasına katkıda bulunacak ve halen devam eden projelerin başında; Marmaray, 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kanal İstanbul, Galataport,Avrasya Tüneli ve Haliç Yat Limanı
 
- Kamu yatırımları bakımından ilk sırada yer alan İstanbul’un dünya merkezi olmasına katkıda bulunacak ve halen devam eden projelerin başında; Marmaray, 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kanal İstanbul, Galataport, Avrasya Tüneli ve Haliç Yat Limanı geliyor
 

İSTANBUL (AA) - Türkiye ekonomisinin en önemli merkezi olan İstanbul, kamu yatırımları bakımından da ilk sırada yer alıyor. 

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, İstanbul’un dünya merkezi olmasına katkıda bulunacak ve halen devam eden projelerin başında; Marmaray, 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kanal İstanbul, Galataport, Avrasya Tüneli ve Haliç Yat Limanı geliyor. 

Dört alt projeden oluşan Marmaray'da, demiryolu boğaz tüp geçişi, tüneller ve istasyonların inşası tamamlandı.  

Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi, İnşaat ve Mekanik Sistemleri, Yeni Demiryolu, Araçlarının Temini, Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetlerinin tamamı Haziran 2018’de bitirilecek. 

Gebze'den başlayarak Haydarpaşa'ya kadar banliyö hattı ile buradan Boğaz'ın altından batırma tüp tünel ile Sarayburnu'na ve Yedikule-Halkalı arasında yerüstü banliyö hatlarını kullanarak oluşan projenin uzunluğu 76,3 kilometreyi buluyor. 

Kadıköy-Kartal Metro Hattı ile entegre olan İbrahimağa-Ayrılık Çeşmesi İstasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığınca inşa edilip, hizmete açıldı.  

Projeyle tek yönde 1 saatte 75 bin yolcu taşınacak, Gebze-Halkalı arası seyahat süresi 105 dakika olacak ve güzergahta toplam 440 araç ile hizmet verilecek. 

Toplam maliyeti 10 milyar 177 milyon 359 bin lira olan proje için 2015 yılı sonu itibarıyla toplam 7 milyar 278 milyon 246 bin lira harcama yapıldı. 

- 3. Havalimanı 

Temeli 9 Haziran 2014'te atılan ve 2017'de bitirilmesi hedeflenen 3. Havalimanı, kamu kaynağı kullanmadan Yap-İşlet-Devret modeliyle 10,2 milyar avro harcanarak yapılacak. 

Havalimanı, Avrupa yakasında Yeniköy ve Akpınar yerleşimleri arasında Karadeniz sahil şeridinde yer alan yaklaşık 76,5 milyon metrekare büyüklüğündeki alana inşa edilecek. 

Toplam 4 etapta gerçekleştirilecek havalimanı, terminal binaları, Devlet Konuk Evi, otel ve kongre merkezi gibi modern bir havaalanında olması gereken tüm tesisleri içerecek. 

Yılda 150 milyon yolcuya hizmet verecek olan havalimanı bu özelliğiyle "dünyanın en büyük havalimanı" unvanına sahip olacak. İlk etabının 29 Ekim 2017'de hizmete açılması planlanan havalimanının tamamlandığında, 120 bin kişiye iş imkanı sağlayacağı öngörülüyor. 

Havalimanının, kendi enerjisini üreten, çevreci, doğa dostu, engelsiz ve yeşil havalimanı olarak inşa edilmesi planlandı.

- Kanal İstanbul  

Yapay bir su yolu ile Avrupa yakasını ikiye ayırarak Avrupa ve Asya arasında bir ada oluşturulacak proje, Türkiye tarihinin en iddialı projelerinden biri olarak görülüyor. 25 metre derinliğinde, 150 metre genişliğindeki kanal, Karadeniz'i Marmara Denizi'ne bağlayacak. 

Proje ile İstanbul Boğazı üzerindeki tanker trafiği, Kanal İstanbul'a yönlendirilecek ve her gün Boğaz yoluyla tehlikeli yükleri taşıyan kargo tanker riskleri ortadan kaldırılmış olacak.  

- Galataport

Proje kapsamında Salıpazarında bulunan limanın kruvaziyer gemiler için tanzim edilerek bölgenin turizme yönelik yeniden değerlendirilmesi amaçlanıyor. Yaklaşık 112 bin metrekarelik açık ve kapalı alanın dönüşümü yapılacak olan projenin 16 Mayıs 2013'te 702 milyon dolara ihalesi yapıldı. 30 yıllığına işletme hakkı devredilen proje tamamlandığında, kruvaziyer turizmi ile gelen günübirlik turist sayısında 5-6 kat artış olacağı tahmin ediliyor. 

- Yavuz Sultan Selim Köprüsü  

Proje ile İstanbul’daki transit trafik yükünün hafifletilmesi, araçların şehir içi trafiğine girmeden erişim kontrollü, yüksek standartlı, kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir yol ile transit geçişinin sağlanması amaçlanıyor. 

Garipçe ve Poyrazköy arasında yapımı projelendirilen bin 275 metre uzunluğundaki asma köprünün, Kuzey Marmara Otoyolu ile birlikte toplam 414 kilometre otoyol uzunluğu bulunuyor. 

Toplam maliyeti 6 milyar dolar olan köprü, genişliği ve kule yüksekliği itibarıyla dünyanın en büyük asma köprüsü olarak görülüyor. 

Temeli 29 Mayıs 2013'te atılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Yap-İşlet-Devret modeliyle inşa ediliyor. Yüzde 88 fiziki gerçekleşmesi sağlanmış olan köprü, 2016 yılı içerisinde tamamlanarak hizmete açılacak. 

- Haliç Yat Limanı ve kompleksi 

Proje içinde 2 adet her biri minimum 70 yat kapasiteli yat limanı ile 2 adet 5 yıldızlı 400 odalı otel, dükkanlar, ofis ve kongre merkezi bulunacak. 

Bin kişilik cami, yapılar ve bunlara ilişkin alt yapı ile teknik mahallerden oluşan projenin sözleşmesi, 25 Eylül 2013'te imzalandı. Toplam yatırım tutarı 1,4 milyar lira olan projenin işletme dönemi boyunca ödenecek toplam kira bedeli de 1,3 milyar lira. Uygulama imar planı ve ÇED süreci devam eden projenin, ÇED ve imar onayından sonra yatırım süreci başlayacak. 

Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88