• BIST 106.239
  • Altın 161,217
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 6 °C

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak:
"AB ülkeleri elektrik fiyatları sıralamasında ülkemiz konutta 2015 yılı ilk yarısı itibarıyla vergiler hariç 10'uncu, vergiler dahil 9'uncu sırada yer almaktadır"-

TBMM (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Avrupa Birliği ülkeleri elektrik fiyatları sıralamasında ülkemiz konutta 2015 yılı ilk yarısı itibarıyla vergiler hariç 10'uncu, vergiler dahil 9'uncu sırada yer almaktadır. Sanayi fiyatlaması sıralamasında Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında ülkemiz 2015 yılı ilk yarısı itibarıyla vergiler hariç 12'inci, vergiler dahil 5'inci sırada yer almaktadır" dedi.

Albayrak, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun İstanbul'da elektrik kesintilerine ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı.

Bakan Albayrak, Boğaziçi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinden gelen bilgiye göre, TEDAŞ Dağıtım Tesisleri Teknik Bakım talimatına göre elektriksel teçhizatların türüne göre 6 ay veya yılda bir kere bakım yapılacağının öngörüldüğünü, önergeye konu olan 5-6 Aralık'taki kesintilerin bakım-onarım ve yenileme çalışmaları kapsamında olduğunu ve 48 saat öncesinden kamuoyuna duyurulduğunu aktardı. Albayrak, planlanan bu çalışmaların 12 saati geçmeyen çalışmalar olduğunu, abonelere kesintisiz ve kaliteli enerji sağlamak adına yapıldığını da vurguladı.

Elektrik dağıtım şirketlerinin, elektrik kesintilerine ilişkin yükümlülüklerinin Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliğinde tedarik sürekliliği başlığı altında belirlendiğini hatırlatan Albayrak, şu ifadeleri kullandı:

"Yönetmelikte kesinti süre ve sayısıyla günlük kesinti için eşik değerler belirlenmiş olup eşik değerlerin aşılması durumunda ilgili dağıtım şirketinin ilgili kullanıcıya anılan yönetmelikte belirlenmiş olan tazminatı ödeme yükümlülüğü oluşmaktadır. Elektrik sunumunun kesintisiz sağlanması şebeke işletmecisinin gerekli önlemleri almasına ve yatırımları yapmasına rağmen dağıtım şebekesinin niteliği gereği mümkün olmamaktadır. Bu konuda önemli olan kesinti süre ve sayılarının ilgili mevzuatta belirtilen asgari seviyelere, hatta bu seviyelerin daha da altına çekilmesinin hedeflenmesidir."

Mevzuat düzenlemelerinin, bu yaklaşımla dağıtım şirketlerini bu konuda teşvik edecek şekilde hazırlandığını, ilgili düzenlemelerle dağıtım şirketlerine belirli sorumluluklar yüklendiğini ve kullanıcılara da haklar sağlandığını belirten Albayrak, şunları kaydetti:

"Tedarik sürekliliğinin (kesintiler) izlenmesine ilişkin altyapı halihazırda kurulmakta olup altyapının kurulmasıyla kesintilere ilişkin göstergeler çok daha hassas ve güvenilir olarak elde edilebilecek ve kalite faktörü uygulaması ile kalite göstergeleri bir sonraki tarife döneminde dağıtım şirketinin gelir tavanına ödül veya ceza olarak yansıtılarak dağıtım şirketinin ortaya koyduğu hizmet kalitesinin kendisine olumlu veya olumsuz geri dönüşü sağlanacaktır. Ayrıca Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği'nde kesintilere ilişkin olarak yıllık ve günlük eşik süreleri getirilerek bu eşik sürelerden daha uzun sürelerle kesintiye maruz kalan kullanıcılara tazminat ödenmesi hükme bağlanmıştır. Bu şekilde dağıtım şirketi kaliteyi yükseltmesi hususunda motive edilmiş olmaktadır. Bu mekanizma sayesinde elektrik kesintilerini daha aza indirmek mümkün olacaktır."

Albayrak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun, elektriğin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu bir şekilde tüketicilerin kullanımına sunulması için rekabet ortamında özel hukuk hükümlerine göre faaliyet gösteren, mali açıdan güçlü, istikrarlı ve şeffaf bir elektrik enerjisi piyasasının oluşturulması ve bu piyasada bağımsız bir düzenleme ve denetimin yapılmasının sağlanması hükmü çerçevesinde faaliyetini sürdürdüğünü kaydetti. Albayrak, kurumun tüketici açısından en uygun fiyatın yanı sıra piyasada hizmet veren özel şirketlerin de sürdürülebilirliğini, rekabet edebilirliğini gözeterek faaliyetlerine devam ettirdiğini belirtti.

Türkiye ve AB ülkeleri arasında bazı karşılaştırmalara da yer veren Albayrak, "Avrupa Birliği ülkeleri elektrik fiyatları sıralamasında ülkemiz konutta 2015 yılı ilk yarısı itibarıyla vergiler hariç 0,1081 €/kWh ile 10'uncu sırada iken vergiler dahil 0,1360 €/kWh ile 9'uncu sırada yer almaktadır. Sanayi fiyatlaması sıralamasında Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında ülkemiz 2015 yılı ilk yarısı itibarıyla vergiler hariç sıralamada 0,0790 €/kWh ile 12'nci sırada yer alırken vergiler dahil sıralamada 0,0964 €/kWh ile 5'inci sırada yer almaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88