• BIST 104.001
  • Altın 145,411
  • Dolar 3,5083
  • Euro 4,1894
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C

Fransa'da Bakanlar Kurulu 4 ay olağanüstü hal ilan edebilecek

Fransa'da Bakanlar Kurulu 4 ay olağanüstü hal ilan edebilecek
Fransa Ulusal Meclisi, olağanüstü halin 4 ay ilan edilebilmesine ilişkin anayasa değişikliği maddesini kabul etti

PARİS (AA) - Fransa'da Ulusal Meclis, olağanüstü hal uygulamasının anayasaya girmesine ve dört ay ilan edilebilmesine ilişkin maddeyi onayladı.

Mecliste, geçen haftadan bu yana tartışılmaya başlanan anayasa değişikliği tasarısındaki, olağanüstü hal uygulamasının Bakanlar Kurulu'nun kararıyla dört ay ilan edilebilmesine ilişkin ilk madde 26 "hayır"a karşı 103 "evet" oyuyla kabul edildi.

Oylamada Sosyalist Parti'den (PS) 96 vekil "evet" oyu kullanırken oylamanın gece geç saatlerde yapılması nedeniyle katılımın oldukça az olduğu gözlendi.

Bu maddeye göre, olağanüstü hal uygulaması ilk etapta dört ay olarak Bakanlar Kurulu'nun onayıyla ilan edilebilecek. Dört aylık sürenin sonunda uzatılabilmesi için Meclis'in ve Senato'nun onayı gerekecek.

Daha önceki düzenlemeler Bakanlar Kurulu'na 12 gün olağanüstü hal ilan etme yetkisi veriyor, bu süre yasa değişikliği ile uzatılabiliyordu.

Anayasa değişiklik tasarısı Meclis'te oylandıktan sonra ilerleyen günlerde Senato'nun da önüne gidecek.

- Vatandaşlıktan çıkarma

Anayasa değişikliği kapsamında en çok tartışma yaratan, terör olaylarına karışan çifte vatandaşların Fransız vatandaşlıklarının iptal edilmesine ilişkin maddenin ise önümüzdeki günlerde Meclis'te oylanması bekleniyor.

Söz konusu madde hükümetin büyük bir bölümü tarafından desteklense de Adalet Bakanı Christiane Taubira'nın istifasına neden olmuştu.

Taubira, hükümet kanadında vatandaşlık iptali maddesine en çok karşı çıkan isimler arasında yer alıyordu.

Uluslararası Af Örgütü geçen hafta yayımladığı raporunda, hükümetin 13 Kasım 2015 saldırıları sonrasında ilan ettiği ve halen devam eden olağanüstü hal uygulamasını insan hakları ihlallerine sebep olduğu gerekçesiyle eleştirmişti.

Fransa'da hükümet, 13 Kasım 2015'te Paris'te 130 kişinin ölümüne, 350 kişinin yaralanmasına yol açan terör saldırılarının ardından olağanüstü hal ilan etmiş, 12 günlük olağanüstü hali, parlamentodan yasa değişikliği geçirerek üç ay uzatmıştı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88