• BIST 105.026
  • Altın 162,655
  • Dolar 3,9187
  • Euro 4,6430
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 4 °C

"GAP TARIM" ve "GAP FOOD" fuarları

"GAP TARIM" ve "GAP FOOD" fuarları
"7. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık" (GAP TARIM) ile "12. Gıda, Gıda Teknolojileri ve Ambalaj" (GAP FOOD) fuarları, Ortadoğu Fuar Merkezi'nde açıldı. Fuarların açılışına ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de katıldı.

GAZİANTEP (AA) - Şimşek, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün desteğiyle düzenlenen "7. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık" (GAP TARIM) ile "12. Gıda, Gıda Teknolojileri ve Ambalaj" (GAP FOOD) fuarlarının açılışında, dünya nüfusunun 10 milyara doğru ilerlediği şu dönemlerde tarımın en kritik sektörlerin başında geldiğini dile getirdi.

Tarımda bilgi ve teknoloji daha fazla kullanılarak, tüm insanlığın ihtiyacını karşılama noktasında çaba içerisine girilmesi gerektiğini ifade eden Şimşek, "Maalesef ülkemizde tarım sektörünün verimliliği son derece düşük. O nedenle bu fuar çok önemli. Çünkü verimliliği artırmanın yolu bilgi ve teknolojidir" diye konuştu.

Türkiye'de tarımda çalışan nüfusun toplam nüfusa oranının yüzde 25 dolaylarında olduğunu ancak Türkiye nüfusunun 4'te birinin ürettiği katma değerin ise yüzde 7-8 civarında bulunduğuna işaret eden Şimşek, bu sorunun ancak bilgi ve teknolojiyle giderilebileceğini kaydetti.

Şimşek, Türkiye'nin AK Parti dönemlerinde tarım konusunda önemli aşamalar kaydettiğini anlatarak, her alanda olduğu gibi tarımda da reforma ihtiyaç olduğunu vurguladı.

GAP bölgesinde hükümetleri döneminde 105 milyar liralık yatırım yapıldığına işaret eden Şimşek, şöyle konuştu:

"Su yönetimi çok önemli. Toprakla suyun buluşturulmasıyla verimlilik 3-4 kat artabiliyor. Suyun doğru kullanılması ve suyun toprakla buluşturulması da eğitimden, bilgiden ve teknolojiden geçiyor. Dolayısıyla Türkiye'nin tarım ve gıdada çok büyük potansiyeli varken, bu potansiyelin çok altında rekolte alıyoruz. Her ne kadar önemli ve güzel çalışmalar olsa da bu yolculuğun henüz başındayız. Türkiye'nin rekabet üstünlüğü olduğu nadir sektörlerden birisi tarımdır. O yüzden bizim buraya odaklanmamız lazım ve kaynakları doğru kullanmamız lazım. Daha çok reformla bunları hayata geçirmeliyiz."

Fuarla ilgili öneride bulunan Şimşek, gelecek yıl düzenlenecek fuarda oluşturulacak bir bölümde çiftçilerle eğitimcilerin buluşturulmasını istedi.

İsrail'in coğrafi olarak çok küçük bir ülke olmasına rağmen, tarımsal ihracatının çok ciddi boyutlarda olduğuna dikkati çeken Şimşek, "Bu ülkede doğru düzgün arazi yok. O yüzden bizim de bilgiye, insana öncelik vermemiz gerekiyor. Yer altı kaynakları belirleyici değildir. Bakın şu anda yer altı zenginliklerine rağmen IMF'ye el açan komşularımız var. Bunların sayıları artacak. Çünkü ne parayı yönetiyorlar, ne de başka bir şey... O yüzden bizim yer altı zenginliklerimizin olmaması belki de bir şanstır. Olmaması sorun değildir. Tüm mesele bizim önceliklerimizi doğru saptayıp, var olan imkanları doğru yere kanalize etmemizdir" diye konuştu.

Gaziantep ve yöresinin tarım ve hayvancılıkta belirli bir tecrübe ve birikime ulaştığını vurgulayan Şimşek, üreticilerin Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri takip ederek, çalışmalarını çeşitlendirmesini önerdi.

 

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Önümüzdeki dönem içerisinde TİGEM arazileri, damızlık ve tohum yetiştiriciliğinin adresi olacak. Çok yaygın biçimde üreticimiz damızlık talebi varsa gidip bunu TİGEM'den talep edebilecek" dedi.

Çelik, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün desteğiyle düzenlenen "7. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık" (GAP TARIM) ile "12. Gıda, Gıda Teknolojileri ve Ambalaj" (GAP FOOD) fuarlarının açılışında, yer altı zenginlikleri olmayan Türkiye'nin tarım başta olmak üzere bazı sektörlerde çok önemli potansiyelleri bulunduğunu söyledi.

Tarıma gerek dünya gerekse Türkiye açısından bakıldığında gidişatın çok iyi olmadığını ifade eden Çelik, o yüzden içerisinde teknolojik gelişmeleri barındıran fuarların sektöre katkısına işaret etti.

Dünyadaki 5 milyar hektarlık tarıma dayalı arazinin 1,3 milyar hektarının kullanılabildiğini aktaran Çelik, buna karşılık 1 milyar insanın aç, 2 milyar insanın ise yoksul olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin sahip olduğu 24 milyon hektarlık tarıma uygun arazinin 19 milyon hektarına yakınının kullanıldığını bildiren Çelik, "Bu yönüyle değerlendirdiğimiz zaman düne göre bugün tarım arazilerimizin durumunun iç açıcı olmadığını kabul etmemiz gerekiyor. Betonlaşma, sanayileşme, kentleşme gerekli mi gerekli. Ama 1 milyar insanın aç olduğu şu günlerde tarım arazilerini ne kadar dikkatli kullanmamız gerektiğini de unutmamalıyız. Türkiye'nin tarım konusundaki ithalat ve ihracat rakamlarına baktığımızda ne kadar hassas olmamız gerektiği bir kez daha ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Sanayileşmeyle beraber gelişen teknolojik gelişmelerin tarımsal faaliyetleri de ister istemez etkilediğini dile getiren Çelik, tarım teknolojisinde önemli gelişmelerin yaşandığını ancak bunun daha da ileriye götürülmesi gerektiğini kaydetti.

-"Köye önem veriyoruz"

Tarımsal üretim için güneş ve su ne kadar önemliyse bilgi ve teknolojinin de o kadar önemli olduğunu anlatan Çelik, şöyle konuştu:

"Çağ, bilgi çağı. Bilgiyi üreten ve kullanan ülkeler tabi ki ilgili sektörlerde öncü ülke konumuna gelecek. Bu yüzden bizlerin de toprağımızı bilimle buluşturmalıyız. Ne yazık ki ülkemizde tarımın, sanki vasıfsız veya emekli insanların uğraşı alanı gibi görülmesi de kabul edilebilir bir anlayış değil. O yüzden gençliği çok önemsiyoruz ve gençliğe çok destek vereceğiz. Köye önem veriyoruz, hepimiz köyden geldik. Şehirleri imara açarsanız, köyleri de terk ederseniz, nereden doyacaksınız? Bu gidişat, doğru bir gidişat değil. O yüzden köye dönmemiz gerekiyor. Oradaki mera ve arazilerin değerlenmesi ve ülke ekonomisine katma değer sağlaması için çalışıyoruz. Bu iş, sadece emekli kardeşimin değil, gençlerin de bu işi yapabileceğini yeni bir bakış açısıyla oturtmamız gerekiyor. Bu mantaliteden kurtulmamız gerekiyor. Çünkü bu bakış açısı değişirse, çok şeyi de beraberinde değiştirir."

Gıda ithalatı kavramının iyi anlaşılıp, birlikte çalışılması halinde ülke gündeminden kaldırılabileceğine işaret eden Çelik, "Türkiye'nin gıda ithalatını konuşması doğru değildir. Doğru işler yaparsak, bu kavram gündemimizden çıkabilir" şeklinde konuştu.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88