• BIST 105.515
  • Altın 161,176
  • Dolar 3,8814
  • Euro 4,5617
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 8 °C

Güneş pili araştırmalarının önü açılacak

Güneş pili araştırmalarının önü açılacak
Fırat Üniversitesi (FÜ) Fen Fakültesi Katıhal Fiziği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu, Türkiye'de "güneş pili" araştırmalarında test amaçlı kullanılan ithal cihazlara alternatif yerli cihaz üretti.
ELAZIĞ (AA) - İSMAİL ŞEN - Fırat Üniversitesi (FÜ) Fen Fakültesi Katıhal Fiziği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu, Türkiye'de "güneş pili" araştırmalarında test amaçlı kullanılan ithal cihazlara alternatif yerli cihaz üretti.

Yakuphanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2014 yılı elektrik tüketiminin 255 milyar 490 milyon kilovat saat olarak gerçekleştiğini ve tüketilen enerjinin yaklaşık 178 milyar 843 milyon kilovat saatinin doğalgaz, ithal kömür, petrol gibi dış kaynaklı fosil yakıtlardan karşılandığını söyledi.

Sanayileşmeye ve nüfus artışına bağlı olarak her geçen yıl enerji ihtiyacı hızla artan Türkiye'de bu alanda dışa bağımlılığının yüzde 70'e ulaştığını dile getiren Yakuphanoğlu, bunu azaltmanın yolunun güneşten elektrik enerjisi elde etmekten geçtiğini ifade etti.

Ülkede yaklaşık 11 bin kilometrekare alana tesis edilecek güneş enerjisi santralleri ile 2014 yılı elektrik tüketiminin 1,5 katı kadar elektrik enerjisi üretilebileceğini anlatan Yakuphanoğlu, "Gelişmiş ülkeler kendi enerjilerini üretme çabasıyla yeni enerji kaynaklarına yönelmektedir. Bu enerjilerin başında güneş enerjisi gelmektedir. Bunu elde etmenin en etkili yolu güneş pili aracılığıyla güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmektir" dedi.

- "Güneş pili araştırmalarının önü açılacak"

Yakuphanoğlu, Türkiye'nin Avrupa'da İspanya'dan sonra en yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip ülke olmasına rağmen güneş enerjisi santrali yatırımları yapılamamasının, yurt dışından alınan yüksek verimli güneş pillerinin maliyeti artırmasından kaynaklandığını savundu.

Güneş pili teknolojisinin, üretim ve test olmak üzere iki aşamadan meydana geldiğini aktaran Yakuphanoğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye'de sadece üniversitelerde güneş pillerini araştırma amaçlı üretmekteyiz ve bunların karakterizasyonu için gerekli cihazları yurt dışından ciddi maliyetlerle satın almaktaydık. Dışa bağımlılıktan kurtulmak için kendi cihazlarımızı ürettik. Bu cihazların birincisi solar simülatör, ikincisi ise kuantum verimlilik cihazı. Ürettiğimiz bu cihazları ülkemizdeki bilim adamlarının hizmetine sunduğumuzda daha fazla bilim adımı bu konuda çalışabilecek çünkü bu cihazların maliyeti mevcut ithal cihazlara göre daha düşük bütçelerle elde edilmiş olacak."

- "İthal ürünlerden daha kaliteli ve ekonomik"

Yakuphanoğlu, Türkiye'deki her üniversitede birer ya da ikişer bilim insanının güneş pilleriyle ilgili araştırmalar yaptığına değinerek, üretilen güneş pillerinin günümüzde ithal cihazlarla test edilmesinin üniversitelere ciddi bir mali yük getirdiğini belirtti.

Ürettikleri daha ucuz ve kaliteli cihazlarla bu mali yükün ortadan kalkacağına işaret eden Yakuphanoğlu, şöyle dedi:

"Bu cihazları yurt dışından aldığımızda maliyeti 210-220 bin lira. Bu cihazların en önemlisi solar simülatör dediğimiz cihazdır. Ürettiğimiz cihazın teknik özellikleri şu an dünyada üretilen cihazların teknik özelliklerinden daha yüksektir. Teknik özelliklerini sıralayacak olursak, güneş pilinin verimliliğini bu cihaz otomatik olarak vermekte ve güneş pilinin üreteceği voltajı ve akımı doğrudan hesaplamaktadır. Bu özellik, dünyada hiçbir solar simülatör cihazında bulunmamaktadır. Ayrıca güneş ışınının şiddetini istediğiniz değere ayarlayabiliyorsunuz. Güneş pilinin verimliliğini test etmekte kullandığımız kuantum verimlilik cihazının yurt dışı maliyeti ise 150 bin liraya karşılık gelmekte ki bu da yüksek bir fiyat."

Güneş enerjisi yatırımlarının artması için yerli güneş paneli üretimi gibi güneş pilinin de ülkede üretilmesi gerektiğine dikkati çeken Yakuphanoğlu, bunun için teknik bilgiye sahip olduklarını ancak finansal kaynak yetersizliğinden dolayı üretimi gerçekleştiremediklerini sözlerine ekledi.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88