• BIST 104.001
  • Altın 145,669
  • Dolar 3,5083
  • Euro 4,1894
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 30 °C

Güneydoğu'dan 163 ülkeye ihracat

Güneydoğu'dan 163 ülkeye ihracat
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Çıkmaz: "İhracatımızın önceki dönemlere ulaşması ve hatta daha da artırılması için 7 kıtada etkin rol almaya çalışıyoruz"

GAZİANTEP (AA) - Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerince (GAİB), yılın ilk 2 ayında 163 ülkeye ihracat gerçekleştirildi.

GAİB'den yapılan açıklamada, bu yılın ocak-şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 düşüşle 1 milyar 233 milyon 538 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiği bildirildi.

İhracat rakamları içinde Gaziantep'in payının 959 milyon 115 bin dolar olduğu kaydedilen açıklamada, söz konusu kentin, Türkiye'nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini koruduğu belirtildi.

GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz da ihracat rakamları hakkında bilgi verdi.

Diğer ihracatçı birlikleri adına da toplam 79 milyon 152 bin dolarlık ihracatın kayda alındığına dikkati çeken Çıkmaz, "Böylece birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi, yüzde 9,6’lık düşüşle 1 milyar 312 milyon 690 bin dolar olmuştur. Bölgemizin lokomotif ili olan Gaziantep, 2016 yılı ocak-şubat döneminde 959 milyon 115 bin dolar ihracatla Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini korumaktadır" ifadelerini kullandı.

İhracatta Orta Doğu ülkelerinin yüzde 56,9 pay ile ilk sırada yer aldığını aktaran Çıkmaz, şunları kaydetti:

"Bölge ihracatında AB ülkeleri yüzde 18 pay ile ikinci ve Afrika ülkeleri yüzde 11,6 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Bu dönemde toplam 163 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, ABD, Suudi Arabistan, Suriye, İran, İtalya, Almanya, İngiltere, Belçika ve Sudan, bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ayrıca, halı, kumaşlar, iplikler, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, dış giyim, demir çelik mamulleri ile diğer gıda müstahzarları bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur."

Çıkmaz, şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,7 artışla toplam 531 milyon 776 bin dolarlık ihracat yapılmasının önümüzdeki süreç için önemli bir sinyal olduğunu vurguladı.

İhracatın artırılması için çaba gösterdiklerini ifade eden Çıkmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İhracatımızın önceki dönemlere ulaşması ve hatta daha da artırılması için 7 kıtada etkin rol almaya çalışıyoruz. Elbette önümüzdeki süreçlerde Gaziantep'in ihracatta yaşadığı şubat ayı artışının diğer aylarda da artarak devam etmesini bekliyoruz. 2023 hedefleri için yürüttüğümüz çalışmalarda Gaziantep sanayicilerinin de yeni yatırımlar ve Ar-Ge, inovasyona dayalı yüksek katma değerli ürünler üretmesinin etkisi olacaktır. Bunun için sektörel yatırımların sürdürülmesi ve firmalarımızın Ar-Ge ve inovasyona her zamankinden daha çok önem vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bizler gerek fuarlarla gerekse tanıtım etkinliklerimizle ihracatımızın arttırılması için gerekli çalışmaları sürdüreceğiz."

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88