• BIST 106.991
  • Altın 151,481
  • Dolar 3,6762
  • Euro 4,3196
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 8 °C

Gürcistan ve Azerbaycan arasında ek doğalgaz anlaşması

Gürcistan ve Azerbaycan arasında ek doğalgaz anlaşması
Memorandumla Gürcistan'a senede fazladan 5 yüz milyon metreküp doğalgaz tedarik edilecek

TİFLİS (AA) - Azerbaycan'ın devlete ait petrol ve doğalgaz şirketi SOCAR ile Gürcistan hükümeti arasında enerji işbirliği memorandumu imzalandı.

Gürcistan başkenti Tiflis'e resmi ziyarette bulunan ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili tarafından kabul edilen SOCAR Başkanı Rövnak Abdullayev ile Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Kakha Kaladze, Gürcistan'a senede fazladan 5 yüz milyon metreküp doğalgaz tedarik edilmesini öngören memoranduma imza attı.

Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Kaladze, imza töreninin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, memorandumla Gürcistan'ın kış döneminde doğalgaz ihtiyacının giderilmesi için önemli bir adım attıklarını vurguladı.

Konuşmasında iki ülke arasındaki işbirliği için Azerbaycanlı yetkililere teşekkür eden Kaladze, "Azerbaycan, Gürcistan'a mevcut borulardan ilave doğalgaz getirilmesinde karşılaşılan tüm teknik sorunları çözmek için elinden geleni yaptı. Bu son derece önemli. Azerbaycanlı ortaklarımızın dostça ve kardeşçe yaklaşımını son derece önemli buluyoruz. Buna büyük değer veriyoruz" ifadesini kullandı.

Kaladze, memorandumla SOCAR'ın yakında Gürcistan'daki doğalgaz istasyonlarına gönderilen her bin metreküp gaz için 35 ila 40 dolar indirim yapabileceğini belirterek, iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi için tarafların elinden geleni yapacağını söyledi.

Kakha Kaladze, muhalefetin Rus şirketi Gazprom ile yürütülen müzakereler nedeniyle hükümeti sürekli eleştirmesine değinerek, Gazprom ile sadece transit fiyatlarını görüştüklerini ifade ederek, "Gazprom ile görüşmeler sadece Rusya'nın Ermenistan'a sattığı doğalgazın karşılığında Gürcistan'ın alacağı yüzde 10'luk pay konusunda yapılıyor. Biz kendi şartlarımızı ve teklifimizi onlara sunduk. Artık onlardan cevap bekliyoruz" dedi.

Uluslararası yaptırımların kalkmasının ardından alternatif doğalgaz kaynakları için İran hükümetiyle başlatılan müzakerelere de değinen Kaladze, "SOCAR'dan ilave doğalgazı satın alınması sürecinde yaşanan teknik sorunlar sırasında İran ile alternatifleri müzakere etmeye başladık. Ancak artık bu mesele halledildi. Şimdilik İran gazına gerek kalmadı" diye konuştu.

Toplantıda SOCAR Başkanı Abdullayev de Gürcistan ile işbirliğinden son derece memnun kaldıklarını, SOCAR'ın bu ülkedeki tüm projelerine destek aldıklarını belirterek, Kaladze ile Gürcü yetkililere teşekkür etti. Abdulayev, Gürcistan ile gelecekte de yakın işbirliğinin süreceğini kaydetti.

- Gürcistan'da Gazprom tartışmaları

Gürcistan hükümetinin Gazprom ile başlattığı görüşmeler, geçen yıl ekim ayı ile bu yıl başında başkent Tiflis'te protesto edilmişti. Protestocular, Gürcistan için Azerbaycan doğalgazının alternatifi olmadığını savunarak, gelecekte de doğalgaz alımının Azerbaycan'dan yapılmasını talep ediyordu.

Enerji Bakanı Kaladze geçen yıl Gürcistan hükümetiyle Gazprom arasında 2003'te imzalanan sözleşmeye ilave olarak 21 ek anlaşma yapıldığını dile getirerek, "Ülke günden güne değişiyor, gelişiyor ve enerji ihtiyaçları da büyüyor. Son 3 yılda enerji ihtiyacı çok arttı" ifadelerini kullanmıştı. Kaladze, protestoların ardından Gürcistan Hükümeti'nin geçmişte, hatta Rusya ile 2008 yılında yaşanan savaştan sonra bile Gazprom şirketiyle ilişkisinin devam ettiğini hatırlatarak, 2003'ten bu yana her sene benzer görüşmelerin yapıldığına işaret etmişti.

Gürcistan, doğalgaz ihtiyacının yüzde 90'ına yakınını SOCAR'dan karşılıyor.

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88