• BIST 104.918
  • Altın 146,879
  • Dolar 3,4930
  • Euro 4,1820
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 28 °C

IMF'den Yunanistan açıklaması

IMF'den Yunanistan açıklaması
IMF'nin Basın Sözcüsü Rice, Yunanistan'ın resmi kreditörlerinin kurtarma programı konusunda ilerleme kaydettiğini söyledi

WASHINGTON (AA) - Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Basın Sözcüsü Gerry Rice, Yunanistan'ın resmi kreditörlerinin kurtarma programı konusunda ilerleme kaydettiğini bildirdi.

Rice, IMF'nin ABD'nin başkenti Washington bulunan merkezinde basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Toplantının odak noktasını Yunanistan ve Avrupalı kreditörleri arasındaki kurtarma paketi görüşmeleri oluşturdu.

Rice, Yunanistan'a yönelik kurtarma programı müzakereleri kapsamında Brüksel'de bulunan IMF heyetinin, dün akşam düzenlenen bir yemeğe katıldığını ve görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini bildirdi.

IMF Avrupa Departmanı'nın Direktörü Poul Thomsen lideliğindeki heyetin Brüksel'den önceden belirlenen tarihten daha erken ayrılacağını kaydeden Rice, yemekteki diğer katılımcıların kimler olduğu sorusunu yanıtsız bıraktı.

Rice, ayrıca Yunanistan'ı kurtarma planındaki hedeflere yönelik ilk değerlendirmenin ekim ayında yapılması gerektiğini anımsatırken, IMF'nin geciken değerlendirmenin bir an önce tamamlanmasını istediğini dile getirdi.

- ''Ek reform istemiyoruz''

Rice, Yunanistan Maliye Bakanı Euclid Tsakalatos'un IMF'nin ülkeden daha sıkı reformlar gerçekleştirmesini talep ettiğine yönelik açıklamalarıyla ilgili bir soru üzerine, ''IMF'nin Yunanistan'a ilişkin görüşü geçen yazdan bu yana değişmedi. Geçen yaz kabul edilen hedeflere ilaveten istediğimiz hiçbir şey yok'' yanıtını verdi.

Buna karşın, IMF'nin Avrupalı kreditörlerin Yunanistan'a kabul ettirdiği kemer sıkma politikalarını ''çok hırslı'' bulduğunu ifade eden Rice, şunları kaydetti:

''Bizim tek yaptığımız bu hedeflere nasıl ulaşabileceğini anlatmaya çalışmaktı çünkü gerekli reformların niceliği hiçbir zaman ölçülmedi veya belirlenmedi. Bu hedeflere ulaşmak yaklaşık 5 yıldır çok ağır bir süreçten geçen Yunan halkı için zor olacak. Bu nedenle, istenen reformların borcun daha fazla hafifletilmesi durumunda daha az zahmetli olacağını hep söyledik. Mevcut görüşmelerde bunun üzerinde duruluyor.''

IMF'nin Basın Sözcüsü Rice, ayrıca kurumun başkanı Christine Lagarde'ın Yunanistan'a yardım konusunda Yönetim Kurulu'nun desteklemediği siyasi bir karar almasının muhtemel olmadığını sözlerine ekledi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88