• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 8 °C

İngiltere’den BM’nin Arjantin kara sularını genişletme kararına tepki

İngiltere’den BM’nin Arjantin kara sularını genişletme kararına tepki
İngiltere, Birleşmiş Milletler Kıta Sahanlığı Sınırları Komisyonunun (CLCS) Arjantin kara sularını Falkland Adaları’nı kapsayacak şekilde genişletme kararını reddetti.
 
 
 

BUENOS AİRES (AA) – İngiltere, Birleşmiş Milletler Kıta Sahanlığı Sınırları Komisyonunun (CLCS) Arjantin kara sularını Falkland Adaları’nı kapsayacak şekilde genişletme kararını reddetti.

İngiltere Başbakanı David Cameron’un sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, kararın danışma kurulu tarafından alındığı ve hukuki bir bağlayıcılığının bulunmadığı belirtildi.

Açıklamada ada halkının İngiltere’nin denizaşırı toprağı olarak kalmak istediği ve İngiltere’nin de Falkland Adaları halkının haklarını korumaya devam edeceği ifade edildi.

Petrol araştırmaları nedeniyle şimdiden büyük gelirler elde etmeye başlayan Falkland Adaları yönetiminin de Arjantin lehine verilen karar konusunda endişeli olduğu belirtiliyor.

İçişlerinde özerk olan Falkland Adaları’nın savunma ve dış politikası İngiltere’nin sorumluluğunda bulunuyor.

CLCS’nin aldığı kararla Arjantin Dışişleri Bakanlığı tarafından 2009 yılında BM'ye sunulan raporu tasdik ettiği ve ülkenin Güney Atlantik’teki kara sularını genişletmesine izin verdiği belirtildi.

Arjantin’in bu kararla karasularını yüzde 35 genişleterek 1,7 milyon metrekarelik bir alan kazandığı ifade edildi.

Yeni açıklanan kara suları içerisinde İngiltere ile yıllardır süren egemenlik tartışmalarına neden olan Falkland, Güney Georgia ve Güney Sandwich adaları da bulunuyor.

İngiltere uzun süredir diyalog çağrılarını reddederek, Falkland Adaları'ndaki egemenliğine dair bir şüphenin bulunmadığı ve bu nedenle de konuşulacak bir meselenin olmadığı yönündeki tavrını sürdürüyordu.

Arjantin'de kurulan yeni hükümet 3 Ocak'ta, adalara İngilizler tarafından el konulmasının 183'üncü yıl dönümünde, egemenlik iddiasını sürdürmüş ve diyalog çağrısı yapmıştı.

Arjantin, İspanya'dan kazanılan bağımsızlık sonrasında "Malvinas" olarak adlandırdığı Falkland Adaları'nın dolaylı olarak kendilerine miras kaldığı konusunda ısrar ederken, İngiltere, uzun bir süredir yönettiği ada halkının kendi kaderini tayin etme hakkının bulunduğunu öne sürüyor.

Arjantin ve İngiltere arasında adalar nedeniyle 1982 yılında yaşanan savaşta 255 İngiliz ve 65 Arjantin askeri hayatını kaybetmişti.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88