• BIST 105.026
  • Altın 162,753
  • Dolar 3,9187
  • Euro 4,6430
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 4 °C

Irak hükümeti ile IKBY arasındaki petrol anlaşması

Irak hükümeti ile IKBY arasındaki petrol anlaşması
Irak Petrol Bakanı Abdulmehdi, IKBY yönetimini, eski petrol ve bütçe anlaşmasına geri dönmeye ya da yeni bir anlaşma imzalamaya çağırdı
 
- Irak Petrol Bakanı Abdulmehdi, IKBY yönetimini, eski petrol ve bütçe anlaşmasına geri dönmeye ya da yeni bir anlaşma imzalamaya çağırdı
 

BAĞDAT (AA) - Irak yönetiminin, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ni (IKBY) eski petrol ve bütçe anlaşmasını yürürlüğe koymaya ya da yeni bir anlaşma imzalamaya çağırdığı bildirildi.

Irak Petrol Bakanı Adil Abdulmehdi, yaptığı yazılı açıklamada, Irak hükümetiyle IKBY arasında 2015'in ikinci yarısında "çökme" noktasına gelen petrol ve bütçe anlaşmasıyla ilgili şu ifadeler yer verdi:

"Petrol fiyatları, 2014 seviyesinde kalsa hatta varil başına 60 dolar olsaydı anlaşma tüm olumsuzluklara rağmen yürürlükte kalırdı ancak fiyatlarda yaşanan düşüş Bağdat'ın maddi kaynaklarının azalmasına neden oldu. IKBY, Bağdat'a gönderdiği petrol miktarını kısmaya başladı ve bunun sonucu olarak da merkezi yönetimden aldığı bütçe payı da azaldı ve 2015 Eylül'de anlaşma tamamen bozuldu."

Abdulmehdi, IKBY yönetimini anlaşmazlıkların üstesinden gelmeye ve eski anlaşmaya geri dönmeye ya da yeni bir anlaşma imzalamaya çağırdı.

Irak Parlamentosu'ndaki "Kürdistan İttifakı" liderlerinden Muhsin es-Sadun ise eski petrol ve bütçe anlaşmasını yeniden yürürlüğe koymanın ya da yeni bir anlaşma imzalamanın ön şartsız olması gerektiğini savunarak, "Anlaşmaya uymayan taraf daha çok merkezi hükümet oldu çünkü petrol fiyatlarının düşmesi ekonomiyi olumsuz etkiledi. Bunun iki tarafın vatandaşları üzerinde doğrudan etkisi oldu. O nedenle yeni bir anlaşmanın imzalanması gerekiyor" diye konuştu.

Irak hükümeti ile Erbil yönetiminin 2014'ün sonlarında imzaladığı petrol ve bütçe anlaşması, merkezi yönetimin IKBY'ye bütçedeki yüzde 17'lik payını göndermesine karşılık, Erbil ve Kerkük'ten günlük 550 bin varil petrol almasını öngörüyordu ancak anlaşma 2015 yazında, IKBY'nin çıkardığı petrolü Bağdat'tan bağımsız ihraç etmesi ve buna karşılık merkezi yönetimin, bütçedeki payını göndermeyi kesmesiyle bozulmuştu.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88