• BIST 106.239
  • Altın 160,342
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 3 °C

İstanbul'un peyzajında değişiklik olacak

İstanbul'un peyzajında değişiklik olacak
İstanbul Ağaç AŞ tarafından "Bahçeye dair her şey burada" sloganıyla Alibeyköy'de kurulan Bahçe Market, bin 200 metrekaresi kapalı olmak üzere yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda hizmet veriyor.

İSTANBUL (AA) - İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Murat Ermeydan, bu yıl İstanbul'un peyzajında değişiklik olacağını belirterek, "İstanbul'daki kavşaklarda ve yol kenarlarındaki duvarlarda, sürdürülebilir bitkiler anlamında, kuraklığa dayanıklı ve kalıcı bitkileri göreceğiz" dedi.

İstanbul Ağaç AŞ tarafından "Bahçeye dair her şey burada" sloganıyla kurulan Alibeyköy'deki Bahçe Market, bin 200 metrekaresi kapalı olmak üzere yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda hizmet veriyor.

"Türkiye'nin en büyük bahçe marketi" olarak nitelendirilen Bahçe Market'i basın mensuplarına gezdiren Ermeydan, çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

İstanbul'da buranın dışında 8 bahçe market daha bulunduğunu belirten Ermeydan, burada, bin 500 civarında bitki olduğunu söyledi. Marketin 300 bin metrekarelik alana sahip Alibeyköy Fidanlığı'nda hizmet verdiğini anlatan Ermeydan, "Fidanlık, 3 milyon saksılık bitki kapasitesine sahip. Burada da iç mekanla ilgili bine yakın bitki türünü bulabilirsiniz. İstanbul'un peyzaj lojistiğini ve alt yapısını buradan oluşturuyoruz. Bitkilerin yaklaşık yüzde 70'i iç mekan bitkilerinden oluşuyor. İç mekan, salon bitkileri ayrıca dış mekan ve peyzaj anlamındaki her türlü bitki burada bulunuyor" diye konuştu. 

Murat Ermeydan, iç mekan bitkilerinin bakımlarının dış mekan bitkilerine göre daha hassas olduğunu dile getirerek, bitkilerin insanların ruh sağlığını pozitif yönde etkilediğini vurguladı.

Yeni bahçe market açma çalışmaları bulunduğunu belirten Ermeydan, "İstanbul'daki atıl alanları değerlendirilebilir ve İstanbulluların hizmetine sunulabilir hale getirmeye çalışıyoruz" dedi.

- "Şimdi İstanbul'un peyzaj trendi konuşuluyor"

Bu yıl İstanbul'un peyzajında değişiklikler olacağını anlatan Ermeydan, şu bilgileri verdi:

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, 'Kalıcı bitkiler ve sürdürülebilir peyzaj anlamında, yoğunlaşın' diye talimatı oldu. İstanbul'daki kavşaklarda ve yol kenarlarındaki duvarlarda, sürdürülebilir bitkiler anlamında, kuraklığa dayanıklı ve kalıcı bitkileri göreceğiz. Bu sene Lale Festivali daha farklı ve hareketli geçecek. Geçen yıl ilkini hazırladığımız lale halısının bu sene farklı modeli üzerinde çalışılıyor. İstanbul bu sene daha kalıcı ve renkli bir hale gelecek. Peyzaj noktasında Avrupa'dan bir noktada daha ilerideyiz bizde renklilik ve oryantallik var. Avrupa'da iklimsel nedenlerle bu kadar çeşit ve renk yok. Geçtiğimiz yıl 55 ülkeden yetkililer peyzajımız için ziyarete geldi. Şimdi İstanbul'un peyzaj trendi konuşuluyor. İnsanlar, İstanbul'daki peyzajı görmeye geliyor."

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88