• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 8 °C

İtalyan Ferrero Grubu: "Türk fındığının dünyadaki en büyük destekçisiyiz"

İtalyan Ferrero Grubu: "Türk fındığının dünyadaki en büyük destekçisiyiz"
Ferrero Grubu: Türk fındığının dünyadaki en büyük destekçisiyiz

 Türkiye’de 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren İtalyan Ferrero Grubu’nun son zamanlarda fındık fiyatları üzerine basında çıkan haber ve açıklamalar ışığında yaptığı açıklamasında, “20 yıldır olduğu gibi bugün de, Türk çiftçisinin yanında olduğumuzu vurgulamak isteriz” denildi.

 

2009 yılından beri fındık piyasasında Türkiye’de yürürlükte olan serbest piyasa şartlarına saygı gösterdiklerini kaydeden Ferrero Grubu, açıklamasında arz-talep sonucu oluşan fiyatları aynen uyguladıklarını kaydetti. Arz ve talebin her üretim yılının iklim koşullarından da etkilendiği belirtilen açıklamada şöyle denildi: “2011 yılından 2013 yılına kadar fındık fiyatlarının kilo başına ortalama 5,42 TL olduğunun altını çizmek gerekir. Spesifik olarak 2011 yılında 6,5 TL,  2012’de 4,64 TL, 2013’de 6,95 TL olan fiyatlar 2014’te Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan olağanüstü don olayı nedeniyle 15,39 Türk Lirasına çıkmıştır.

Bu sıradışı durum, fındık kullanıcılarının büyük bir bölümünü oluşturan birçok küçük ve orta ölçekli üretici şirketin; ürünlerinde içerik olarak fındık kullanımını azaltmasına veya son vermesine; böylece küresel fındık tüketiminde ve buna bağlı olarak Türk fındık ihracatında önemli bir düşüşe neden olmuştur.”

Bu dönemde dahi Ferrero Grubu olarak Türk fındığı kullanımını arttırmaya devam ettiklerinin altını çizen şirket, “Ancak Ferrero Grubu’nun artan fındık kullanımı, küresel fındık tüketimindeki düşüşü telafi etmeye yetmemiş; fındık fiyatları da arz ve talep dengesindeki bu değişiklik doğrultusunda oluşmuştur. Temmuz ayının sonunda kapanacak olan 2015 sezonu için fiyat halen 9,50 TL civarındadır” açıklamasında bulundu.

 

Türkiye’de 20 yıldır faaliyet gösterdiklerini vurgulayan Ferrero, “Türkiye’de kaliteli fındık üretiminin sağlanması ve bunun dünya pazarlarında en iyi şekilde değerlenmesi için her zaman çaba gösterdik. Bu Ferrero’nun en temel hedeflerinden biridir” ifadelerini kullandı. 

 

Üretiminin % 80’inde ham madde olarak Türk fındığını kullandıklarını hatırlatan Ferrero açıklamasında şöyle devam etti: “Faaliyetlerimize Türk üreticisinin ihtiyaçlarını da gözönünde tutarak devam edeceğiz. Bireysel ve kollektif girişimlerle, Türk üreticilerinin hayat şartlarını iyileştirme; Türk fındığının kalitesini ve küresel tüketimini arttırma hedeflerine bağlılığımızı sürdüreceğiz.”

 

Son 20 yıldır olduğu gibi bugün de Türk fındık üreticilerinin yanında olduklarını vurgulayan şirket; Ferrero Farming Values (FFV) – Ferrero Değerli Tarım Projesi çerçevesinde, son 3 yılda 14 bin üreticinin eğitildiği 300 eğitim semineri düzenlediklerini ve 134 örnek fındık bahçesi geliştirdiklerini vurguladı.  Ferrero, fındık hasatında uygulanacak temel tarım teknikleri ile üretimin % 30 arttığına ve kalitenin önemli ölçüde iyileştiğine de dikkat çekti. Ferrero, FFV ile

 • Mekanizasyon aracılığı ile zirai üretim sistemini etkin hale getirmeyi ,

 • Kurutma istasyonları (drying stations) da dahil olmak üzere, en modern tekniklerle fındık kalitesinin iyileştirilmesini, 

 • Üretimin izlenebilirlilik garantisini hedeflediklerinin altını çizdi.

   

 

Ferrero Grubu Hakkında

Ferrero, 1946 yılında İtalya’nın Alba kentinde kuruldu. Bugün Grup 10 milyar Euro’yu aşan toplam iş hacmi ile şekerleme pazarının pazar liderlerinden biri ve küresel çikolata pazarının en büyük şirketlerinden biridir. 53 ülkede 37 bin çalışanı olan Grup, dünya genelinde 22 üretim tesisine ve 9 tarım şirketine sahiptir. Grub,19. fabrikasını 2013 yılında Türkiye'de Manisa şehrinde kurmuştur.

 

Ferrero’nun ürünleri 160’dan fazla ülkede tüketici ile buluşmaktadır. Ortak anıların ve geleneklerin parçası haline gelen markaları nesilden nesile aktarılıp, kimi bölgelerde kültürel ikon haline gelmiştir. Sosyal Sorumluluk, Ferrero’nun DNA’sında mevcuttur. Ürün tazeliği ve yüksek kalitesi, en iyi ham maddelerin seçimi, sürdürülebilir tarım yöntemleri, ve bitmeyen araştırma ve inovasyon tutkusu Ferrero’nun başarısının en önemli unsurlarını oluşturmaktadır.

 

Ferrero, Ferrero Vakfı, Michele Ferrero Girişimcilik Projeleri ve Kinder+Sport Programı ile yerel toplumların gelişimini desteklemektedir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88