• BIST 106.450
  • Altın 163,334
  • Dolar 3,9342
  • Euro 4,6551
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 3 °C

İTKİB, Eximbank ile Protokol imzalandı

İTKİB, Eximbank ile Protokol imzalandı
İTKİB Üyelerinin Kredi Garanti Fonu Kefaletiyle Türk Eximbank Kaynaklarından Yararlanmalarına Yönelik Protokol imzalandı

 

İhracat sektörü, ülkemiz ekonomisinin itici gücü olmaya devam etmektedir. İhracatçılara sunulan finansman imkânları ise ihracat performansını etkileyen önemli bir değişkendir. Bu doğrultuda ihracatçılara sağlanan istikrarlı finansman imkânı, ihracatın istikrarlı performansına da katkı sunmaktadır. Biz de, Türk Eximbank olarak, dış ticaret finansmanının konjonktürden bağımsız şekilde makul maliyetlerde ihracatçıların hizmetine sunulmasının önemine inanıyor ve politikalarımızı bu çerçevede tasarlıyoruz. 

Ayrıca, içinde bulunduğumuz dünya konjonktüründe yaşanan talep düşüşü ve alacak tahsilatındaki sıkıntılar gibi sebeplerle, KOBİ’lerin nakit akışları bozulmakta ve faaliyetlerini sürdürmeleri zorlaşmaktadır. Hazır giyim sektörünün yapısına baktığımızda, önemli bir bölümünün KOBİ niteliğindeki firmalardan oluştuğu görülmektedir. Hızlı bir faaliyet döngüsüne sahip olan hazır giyim sektöründe firmaların likidite ihtiyacı daha fazla olmaktadır.
Bu hususlar gözönüne alınarak İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB), Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Türk Eximbank arasında imzalanan Protokol ile İTKİB üyesi KOBİ’lerin ihracat potansiyelini ve ihracat performansını arttırmak amacıyla finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması hedeflenmektedir. 
KOBİ’ler ülkemizde faaliyet gösteren girişimlerin %99,8’ini oluşturmakta…
Bildiğiniz gibi, KOBİ’ler ekonomik ve sosyal kalkınmanın sağlanması ve sürdürülmesi, işsizliğin azaltılması ve yeni istihdam alanlarının yaratılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Buna ek olarak, piyasa koşullarında meydana gelen değişmelere hızlı uyum sağlamalarına olanak tanıyan esnek üretim yapıları KOBİ’leri tüm dünya için olduğu gibi ülkemiz ekonomisi açısından da önemli bir konuma getirmektedir. 
Nitekim, TÜİK tarafından açıklanan en son verilere göre, KOBİ’ler, 2013 yılında Türkiye’de sanayi ve hizmetler sektöründe faaliyet gösteren firmaların %99,8’ini, istihdamın %74,2’sini ve katma değerin %52,8’ini oluşturmuştur. Öte yandan, 2014 yılında Türkiye’nin toplam ihracatının %56,4’ü KOBİ’ler tarafından yapılmıştır. KOBİ’ler tarafından gerçekleştirilen ihracatının %91,6’sını ise imalat sanayi ürünleri oluşturmaktadır. KOBİ ihracatında, tekstil ve hazır giyim sektörünün payı da %25’ler düzeyindedir. 

KOBİ’lere yönelik finansman imkanları…

Mevcut koşullarda KOBİ’ler finansmana erişimde zorluklarla karşılaşmakta olup, bunların başında ise finansal kurumlarla olan çalışmalarında teminat sağlamada yaşadıkları sıkıntılar gelmektedir. Bankacılık sektörü son dönemlerde KOBİ’lere yönelik olarak daha çok kredi kullandırmakla birlikte KOBİ’lerin toplam kredilerden aldıkları pay 2015 yılsonu itibariyle halen %26’lar düzeyindedir. Ancak, ihracat sektörüne kullandırılan kredilerin payının %8 gibi daha düşük seviyelerde olması nedeniyle özellikle ihracat yapan KOBİ’lerimiz kredi temini konusunda sıkıntı yaşamaktadır. 

Türk Eximbank olarak hedefimiz, ihracat yapan KOBİ’leri desteklemek olduğu kadar, ihracat yapma potansiyeline sahip, ancak, kaynak yetersizliği nedeniyle ihracat yapamayan KOBİ’lerin de ihracata yönelmesini sağlamaktır. Bu çerçevede, Türk Eximbank olarak KOBİ’lere tüm nakdi kredi ve ihracat kredi sigortası programlarımız kapsamında öncelik tanıyarak, taleplerini en kısa zamanda karşılamaya çalışıyoruz. İlaveten, KOBİ’lere yönelik olarak tasarladığımız özel kredi programlarımız da bulunmaktadır. 

Türk Eximbank ihracat sektörüne 2015 yılında 20 milyar doları nakdi kredi, 10 milyar doları sigorta imkanı olmak üzere toplam 30 milyar doların üzerinde finansman desteği sağlamıştır. Eximbank’tan 2015 yılı içerisinde kredi kullanan 5.720 firmanın da %76’sı KOBİ niteliğindedir. 

İTKİB, KGF ve Türk Eximbank protokolü ile daha fazla kredi kullandırılması hedeflenmekte…
Protokol kapsamında kredi veren ve krediyi kullanmak için gerekli garantiyi veren kuruluşların biraraya gelmesi, kredi kullanmak isteyen İTKİB üyesi KOBİ’ler açısından önemli bir avantaj sağlayacaktır. Bu çerçevede, İTKİB üyelerinin KGF kefaleti ile başvurmaları durumunda, TCMB kaynaklarından veya Türk Eximbank kaynağından öncelikli olarak finanse edilmesi imkanı getirilmektedir. Ayrıca, yine KGF kefaleti ile başvuran İTKİB üyeleri, Türk Eximbank’ın diğer kısa, orta ve uzun vadeli kredi programlarından öncelikli olarak yararlandırılacaktır. Bunlara ek olarak, Protokol kapsamında, KGF tarafından İTKİB üyesi firmalar için toplam 100 milyon TL kefalet limiti belirlenmiş olup, KGF’nin Eximbank nezdindeki limiti de aynı tutarda artırılacaktır. 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88