• BIST 105.964
  • Altın 163,602
  • Dolar 3,9454
  • Euro 4,6655
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 3 °C

İTÜ ARI TEKNOKENT ÇITAYI YÜKSELTİYOR

İTÜ ARI TEKNOKENT ÇITAYI YÜKSELTİYOR
Türkiye'nin önde gelen teknoparklarından İTÜ ARI Teknokent’in bu yıl ilkini düzenlediği Teknoloji ve Girişimcilik Zirvesi, 5 Nisan Salı günü Çırağan Sarayı’nda yapıldı.

 

 

Türkiye'nin önde gelen teknoparklarından İTÜ ARI Teknokent’in bu yıl ilkini düzenlediği Teknoloji ve Girişimcilik Zirvesi, 5 Nisan Salı günü Çırağan Sarayı’nda yapıldı. ‘Çıtayı Yükseltenler' temasıyla gerçekleştirilen etkinliğe teknopark firmalarının üst düzey temsilcileri, yatırımcılar ve yöneticilerden oluşan 400’e yakın davetli katıldı.

 

Etkinlikte ayrıca Türkiye'nin girişimcilik alanında verilen en prestijli ödülü olma hedefiyle yine ilk kez düzenlenen BEETECH 2015 ödül töreni de gerçekleştirildi. Törende, İTÜ ARI Teknokent Performans Kriterleri'ne göre değerlendirilen İTÜ ARI Teknokent firmaları 34 ayrı kategoride ödül sahibi oldu. Ayrıca 8 firma da özel ödüle layık görüldü.

 

“Marifet iltifata tabidir”

İTÜ ARI Teknokent Teknoloji ve Girişimcilik Zirvesi’nde açılış konuşması yapan İstanbul Teknik Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, 243 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan İTÜ’nün, sahip olduğu tecrübeyle “İTÜ’lü Olmak” anlayışını yarattığını ve ilklerin kurumu olduğunu belirtti. Üniversite ve sanayi işbirliğinin en iyi temsillerinden olan İTÜ ARI Teknokent’in de 14. yılında büyük başarılara imza attığını söyleyen Karaca, sözlerine şöyle devam etti: “ Türkiye girişimcilik alanında hızla büyüyen bir ülke. İTÜ ARI Teknokent de bu doğrultuda 2001 yılında faaliyete geçti ve ilk 10 yılını yapılanma ikinci 10 yılını da inovasyon çağı olarak tamamladı. Marifet iltifata tabidir. Bugün geldiğimiz noktada artık mevcut girişimcilerimiz, yatırımcılarımız ve yeni projelerimizle ülkemizde girişimcilik algısının oluşumuna öncülük ediyoruz. Girişimcilik ve inovasyonun birleşiminden ‘İTÜ Ekosistemi’nde Olmak’ mottosunu çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz ve bu alanda fark yarattığımızın bilincindeyiz. Üniversitemizin 250. yılını kutlayacağımız 2023’te İTÜ ARI Teknokent ile dünyanın önde gelen sayılı teknoparklarından olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.”

 

Çıtayı hep birlikte yükselteceğiz

Zirvede konuşma yapan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan ise Teknoloji ve Girişimcilik Zirvesi ve BEETECH Ödül Töreni’ne ev sahipliği yapmaktan ve ilk defa bu kapsamda bir etkinliğe imza atmaktan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Zirvenin de ana teması olan “Çıtayı Yükseltenler”e vurgu yapan Çolpan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sürdürülebilir ilişki modeliyle yaptığımız işi daha da iyi yaparak çıtayı yükseltmeyi hedefliyoruz. 2013’te 141 firma ve 463 projemiz varken, 2015 yılında bu rakam 223 firma ve 656 projeye ulaştı. İTÜ ARI Teknokent olarak girişimcilerimiz ve iş ortaklarımızla birlikte ülke ekonomisine 3 milyar liralık bir katkı sağladık. Biz kurum olarak, değer yaratmak istiyoruz. Bizim için başarının tanımı bu. ‘Brighter Together’- birlikten güç doğar anlayışıyla İstanbul’un lider, Türkiye’nin öncü teknokenti olmayı hedefliyoruz. İTÜ ARI Teknokent’in ileride dünya lideri olmaması için hiçbir sebep yok. Hep birlikte bunu başaracağımıza yürekten inanıyorum.”

 

BEETECH 2015’te İTÜ ARI Teknokent firmaları ödüllendirildi

 

İTÜ ARI Teknokent Teknoloji ve Girişimcilik Zirvesi kapsamında ilk defa düzenlenen BEETECH 2015 Ödül Töreni’nde firmalar, 34 ayrı kategoride ödül kazandı. 8 farklı kategoride de özel ödülün verildiği BEETECH 2015’te, özel ödülü kazanan firma ve kategorileri şu şekilde sıralandı:

 

Yönetimle Uyum Özel Ödülü – Ericsson

Start-up Ekosistem Ödülü- E-Tohum

Teknoloji Medya Ödülü – Webrazzi

Yılın Girişim Sermayecisi Ödülü – DCP

Global Başarı Ödülü – Cardtek

Yılın Kadın Girişimcisi Ödülü – Aslı Derbent

Teknoloji Destek Ödülü – Elginkan Vakfı

Ar-Ge Öncüleri Özel Ödülü – Aydın Ersöz

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88