• BIST 105.042
  • Altın 163,210
  • Dolar 3,9375
  • Euro 4,6731
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 7 °C

Kanada, savaş uçaklarını DAEŞ’e karşı koalisyondan çekiyor

Kanada, savaş uçaklarını DAEŞ’e karşı koalisyondan çekiyor
Başbakan Trudeau, DAEŞ’e karşı kurulan koalisyondaki savaş uçaklarının görevinin sona ereceğini, ancak hava yakıt ikmal ve gözetim uçaklarının bölgede koalisyon birliklerine yardımda bulunmaya devam edeceğini açıkladı

OTTAWA (AA) - Kanada Başbakanı Justin Trudeau, DAEŞ’e karşı kurulan koalisyondaki savaş uçaklarını geri çekeceklerini bildirdi.

Başkent Ottawa’da basın toplantısı düzenleyen Başbakan Trudeau, koalisyonda hava bombardımanına katılan 6 CF-18 savaş uçağının bu görevinin 22 Şubat’ta sona ereceğini söyledi.

Hava yakıt ikmal ve gözetim uçaklarının bölgede koalisyon birliklerine yardımda bulunmaya devam edeceğini, halen Kuzey Irak’taki Peşmerge ve Irak askerlerine eğitim veren 69 Kanadalı askeri personelin sayısının da 230’a çıkarılacağını belirten Trudeau, bölgeye insani yardımlara ağırlık vereceklerini ifade etti.

Önümüzdeki 3 yıl boyunca bölgeye toplam 840 milyon dolar tutarında insani yardımda bulunacaklarını vurgulayan Kanada Başbakanı Trudeau, Ürdün ve Lübnan’da sayıları artan mülteciler için yerel kapasiteyi artırmak üzere 3 yıllık dönemde 270 milyon dolarlık inşaat desteği vereceklerini bildirdi. Ülkesinin bölgedeki diplomatik varlığını artıracaklarını anlatan Justin Trudeau, şunları söyledi:

‘’Biz seçmenimize bir söz verdik. Bu sözümüzü tutmak durumundayız. Bölgede DAEŞ tarafından terörize edilmiş insanların bizim intikamımıza değil, yardımımıza ihtiyacı var. Bizim koalisyondaki her işi yapmamız beklenemez. Biz, bölgede doğru şeyleri yapmak ve doğru şeylerin yapılmasına yardım etmek istiyoruz. Düşmanlarımız bize ne yapmak istiyor? Onlar bizi kinle şımartıp, korkuya teslim olmamızı ve nefreti yükseltmemizi istiyorlar. Biz bunu yapmayacağız.’’

‘’Kanada, cani katiller sürüsü tarafından yönetilen terörist gruptan çok ama çok daha güçlüdür’’ diyen Başbakan Trudeau, bunun kendileri için en doğru yaklaşım olduğunu vurguladı.

Trudeau’nun basın toplantısına, Dışişleri Bakanı Stephen Dion, Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan ve Uluslararası Kalkınma Bakanı Marie-Claude Bibeau da katıldı.

Kanada, Harper Başbakanlığındaki Muhafazakar Parti Hükümeti zamanında, ABD liderliğindeki uluslararası koalisyona 6 CF-18 savaş jeti, bir CC-150 Polaris hava yakıt ikmal uçağı, 2 CP-140 Aurora hava gözlem uçağı, 69 askeri eğitmen, 600 askeri personel ile katılmış ve 2015 yılı Nisan ayından itibaren de DAEŞ hedeflerini bombalamaya başlamıştı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88