• BIST 105.042
  • Altın 163,210
  • Dolar 3,9375
  • Euro 4,6731
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 7 °C

Kanal Edirne Projesi'nde çalışmalar devam ediyor

Kanal Edirne Projesi'nde çalışmalar devam ediyor
Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, yapımı devam eden Kanal Edirne Projesi'nde toplam uzunluğu 7 bin 800 metre olan kanalın bir kısmı tamamlandı.

ANKARA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, yapımı devam eden Kanal Edirne Projesi'nde toplam uzunluğu 7 bin 800 metre olan kanalın, 3 bin 300 metresinin tamamlandığı bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı yazılı açıklamada, Kanal Edirne Projesi'nin, Türkiye-Yunanistan sınırını çizerek akan Meriç Nehri'nin, Edirne merkezinde meydana getirdiği taşkın zararlarını önlemek maksadıyla geliştirildiğini hatırlattı.

Toplu makinalı çalışma kapsamında bu projenin yapımına 11 Ağustos 2015 tarihinde başladıklarını belirten Eroğlu, 70 metre genişlikte ve 7 bin 800 metre uzunluğunda inşa edilen Kanal Edirne Projesi'nde 1,5 milyon metreküp taşımalı kazı yapılacağını ifade etti.

Edirne'de yaşanan taşkınları önlemek için gereken her şeyin yapılacağını vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar kanalın 3 bin 300 metrelik kısmını açarak tamamladık. Proje ile Karaağaç mevkiini koruyacağız ve aynı zamanda Meriç Nehri'ne gelebilecek yüksek debideki suyun bir kısmını tahliye kanalına aktaracağız. Böylelikle meydana gelebilecek büyük bir taşkında, sigorta görevi üstlenecek olan Kanal Edirne'ye belli bir aşamadan sonra suyun fazla olan kısmı aktarılacak ve Meriç Nehri'nden geçecek büyük debilerin tahliyesine katkı sağlayacak."

BU HABERDEN BAŞKALARININ DA HABERDAR OLMASINI İSTİYORSAN facepaylas-012.jpg

- Proje yıl sonuna kadar tamamlanacak

Taşkın anında Meriç Nehri'nin fazla suyunu taşıyacak olan Kanal Edirne vasıtasıyla saniyede 773 metreküp suyun aktarılabileceğini belirten Eroğlu, "Şiddetli mevsim yağışlarıyla oluşan ani debi artışlarından ve taban suyunun düşmemesinden dolayı kazı çalışmalarına şu an için ara verdik. Mevsim şartlarına göre 1 ila 2 hafta içerisinde çalışmalarımıza tekrar başlayacağız ve projeyi yıl sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz" bilgisini verdi.

Meriç Nehri'nin diğer bölgelerinde de ıslah çalışmalarının devam ettiğini, birçok projenin ise tamamlandığını kaydeden Bakan Eroğlu, "Ayrıca nehir üzerindeki tarihi köprüler, zamanla biriken kumlardan temizleniyor ve eski muhteşem görüntüsüne kavuşturuluyor. İnşallah Meriç bundan sonra taşkın değil, bereket getirecek" değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88