• BIST 106.239
  • Altın 161,217
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara -1 °C

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'dan açıklamalar

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'dan açıklamalar
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: - "Adada bulunacak bir çözüm bölge için iyi bir örnek teşkil edecek. Bunun için tüm AB ülkeleriyle iş birliği yapmaya hazırım"
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: 
- "Adada bulunacak bir çözüm bölge için iyi bir örnek teşkil edecek. Bunun için tüm AB ülkeleriyle iş birliği yapmaya hazırım"
- "Kıbrıs’ta mevcut neslin çözüm bulması, bir federasyon temelinde çözüm bulunması için belki de son şans. Bu nedenle çözüm için bu şansın tepilmemesi gerekir"
 

LEFKOŞA (AA) - KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adada bulunacak bir çözümün bölge için iyi bir örnek teşkil edeceğini belirterek, bunun için tüm AB ülkeleriyle iş birliği yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

Alman Deutsche Welle televizyonuna konuşan Akıncı, Kıbrıs sorununun, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği sürecinde ciddi bir sorun olarak görüldüğünü kaydetti. 

Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerle iyi ilişkileri olduğunu söyleyen Akıncı, Kıbrıslı Türkler olarak Türkiye’den her zaman destek gördüklerini, herhangi bir zorlukla karşılaşmadıklarını ve karşılaşmayı da beklemediklerini dile getirdi. 

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıslı Türklerin, 2004’te Kıbrıs sorununun çözüm planı için düzenlenen referandumda "evet" demesine rağmen KKTC'nin AB üyeliğine alınmadığını, ancak çözüm planını reddeden Kıbrıslı Rumların AB üyesi yapıldığını vurguladı.

Yoğun bir şekilde sürdürülen müzakere sürecine de değinen Akıncı, ciddi ilerleme kaydedildiğini, halen bazı sorunların sürdüğünü, toprak ayarlaması ve garantiler konusunun sürecin sonunda ele alınacağını anlattı.

Kıbrıs'ta fiziki bir bölünmüşlüğün yanında toplumların mantalitesinde de bölünmüşlüğün bulunduğunu dile getiren Akıncı, bunun kısa sürede aşılacak bir sorun olmadığını, "Kıbrıslı Rumların adanın tümünün hakimi olduğu" gibi bazı anlayışların değiştirilmesi gerektiğine işaret etti. 

- Li̇derler arasında i̇yi̇ bi̇r ki̇mya var

Kıbrıs'ta çözüme yönelik liderler arasında iyi bir kimya olduğunu ve bu sayede daha kolay ilerleme kaydedildiğini ifade eden Akıncı, "Rum lider ile aynı nesle aitiz. Kıbrıs’ta mevcut neslin çözüm bulması, bir federasyon temelinde çözüm bulunması için belki de son şans. Bu nedenle çözüm için bu şansın tepilmemesi gerekir." diye konuştu. 

KKTC’deki hükümet kurma çalışmalarına da değinen Akıncı, çalışmaların müzakere sürecini olumsuz etkilememesi gerektiğini, oluşacak koalisyon hükümetinde yer alacak muhtemel partilerin “federal bir çözümün prensiplerine bağlı” oluğunu dile getirdi. 

- Tüm ülkelerle i̇ş bi̇rli̇ği̇ yapmaya hazırım

Akıncı, adada bulunacak bir çözümün bölge için iyi bir örnek teşkil edeceğini belirterek, “Kıbrıslı Türk lider olarak tüm Avrupa Birliği üye ülkeleriyle işbirliği yapmaya hazırım” dedi.

Muhtemel bir çözümün sadece Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar arasında değil, Türkiye-Yunanistan ve Türkiye- Avrupa Birliği ilişkilerinin iyileşmesine katkı koyacağına inandığını söyleyen Akıncı, AB’nin çözüm için destek vermeye hazır olduğunu beyan ettiğini, bu çerçevede Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in davetinden çok memnun olduğunu sözlerine ekledi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88