• BIST 107.478
  • Altın 151,228
  • Dolar 3,6615
  • Euro 4,3022
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 19 °C

Nükleer Anlaşmalar ile Türkiye G-20'de Daha Hızlı İlerleyecek

Nükleer Anlaşmalar ile Türkiye G-20'de Daha Hızlı İlerleyecek
Nükleer Anlaşmalar ile Türkiye G-20'de Daha Hızlı İlerleyecek

Akkuyu, Sinop ve planlanan 3. nükleer santral projesiyle birlikte Türkiye’de nükleer ekonomisi de büyüyor. 40 milyar dolarlık Türkiye nükleer pazarı yurt dışındaki yatırımcıların ilgisini çekerken, Türk firmaları da uluslararası tedarikçi firmaların zincirine girebilirse nükleer projelerinden pay alma şansı yakalayacak. Nükleer Sanayi Derneği Kurucu Genel Sekreteri Koray Tuncer, Türkiye ekonomisini büyütecek bu girişim için nükleer alanındaki firma evliliklerini artırmaya çalıştıklarını ve bunun için yabancı derneklerle iş birliği anlaşmaları imzaladıklarını belirtti.

Nükleer ile büyüyeceğiz

İngiltere, Fransa, Kanada ve Bulgaristan nükleer sanayi dernekleriyle yaptıkları anlaşmaların Türkiye nükleer ekonomisini büyüteceğini söyleyen Nükleer Sanayi Derneği Kurucu Genel Sekreteri Koray Tuncer sözlerine şöyle devam etti: “Türk firmalarının nükleer projelerinin tedarikçileri haline getirmek için yurt dışından teknoloji ve deneyim transferi yapmak için uğraşıyoruz. Bunun için İngiltere, Fransa, Kanada ve Bulgaristan nükleer sanayi dernekleri ile iş birlikleri yaptık. Mevcut durumda Türk şirketlerinin çoğu nükleer santrale doğrudan malzeme sağlayabilecek durumda değil. Ancak şu anda mevcut nükleer santral projelerine malzeme sağlayabilecek firmalarla yapılacak şirket evlilikleriyle tedarik zincirine dâhil olabilir ve dünyadaki nükleer pazarından pay alabilirler. İleride bu projelerin sayısını artırıp, kendi nükleer tedarik zincirimizi de oluşturabilirsek, Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki yükselişini hızlandırabiliriz.”

Yerli üreticilerle uluslararası üreticiler bir araya geliyor

Bu yıl üçüncü kez hayata geçirilen Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nin en öncelikli gündem maddesinin yerli üreticilerimizle yabancı firmalar arasındaki şirket evliliklerini yapmak olduğunu vurgulayan Koray Tuncer, “Türkiye’de nükleer projelerinde kullanılabilecek pompa, kablo, vana, civata, çimento, çelik boru ve bağlantı elemanları üreticileriyle, uluslararası nükleer proje tedarikçilerini İstanbul’da 8-9 Mart 2016 tarihlerinde WOW Convention Center’da buluşturacağız. Dernek olarak Zirve ile Türk firmalarına nükleer projelerinden nasıl iş alabileceklerini yollarını öğreterek katma değer oluşturmaya çalışıyoruz.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88