• BIST 104.001
  • Altın 145,411
  • Dolar 3,5083
  • Euro 4,1894
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C

Ortam dinlemesine karşı çadır kumaşı tasarlandı

Ortam dinlemesine karşı çadır kumaşı tasarlandı
Elektromanyetik dalgaları geçirmeyen teknolojiyle telefon dinlemelerine karşı cep telefonu kılıfı geliştiren Denizlili firma, ortam dinlemesine karşı çadır kumaşı da tasarladı

Bazı büyük şirketler, iletişim güvenliği gerektiren toplantıları için bu çadırları tercih ediyor"

 

DENİZLİ (AA) - MUSTAFA DERMENCİOĞLU - Denizli'de elektromanyetik dalgaları geçirmeyen ve telefon dinlemelerini engelleyen cep telefonu kılıfı üreten firma, ortam dinlemesine karşı da çadır kumaşı geliştirdi.

Firmanın ortaklarından Civan Sözkesen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜBİTAK'ın destek verdiği araştırma projesiyle geliştirildikleri elektromanyetik dalgaları kalkanlayan kumaş teknolojisini, Fransa'daki Emitech Laboratuvarında yapılan testlerin ardından ilk etapta cep telefonu kılıflarında kullanmaya başladıklarını belirtti.

Bu teknolojiyle elektromanyetik dalgaların, cep telefonuyla konuşma yapıldığı sırada yüzde 52, bekleme konumunda ise yüzde 97 azaltılabildiğini belirten Sözkesen, bu ürünle dünya pazarına açıldıklarını söyledi.

Avrupa ülkeleri ve ABD'den talep aldıkları kılıflardan 2014 yılında 20 bin adet ihraç ederken geçen yıl bunun 50 bine çıktığını, bu yıl ise 100 bine ulaşmasını beklediklerini ifade eden Sözkesen, dış pazarda ürünün özelikle sağlık açısından tercih edildiğine işaret etti.

Türkiye'de ise özellikle telefon dinlemelerine karşı koruma sağlaması yönüyle kullanılan ürünün kamu kurumları ve güvenlik birimlerince de tercih edildiğine işaret eden Sözkesen, aynı teknolojiyle ortam dinlemelerinin önüne geçmek için çalışma yürüttüklerini anlattı.

Sözkesen, Ar-Ge ekibinin elektromanyetik dalgaları kesen teknolojiyi çadır kumaşına da uygulamayı başardığını, böylelikle dinlemelere karşı güvenli alanlar oluşturulabildiğini aktararak, şöyle konuştu:

"Çadır kumaşını üreterek yurt dışına gönderdik. Halen yurt dışına çadır şeklinde üretimi yapılıyor. Özellikle Almanya, İsviçre ve Hollanda'dan talep geldi. Bazı büyük şirketler, iletişim güvenliği gerektiren toplantıları için bu çadırları tercih ediyor. Şu an için sadece ihracat yapıyoruz ancak 2016'dan itibaren Türkiye pazarında da etkili olmayı planlıyoruz."

- "Savunmaya ağırlık vereceğiz"

Sözkesen, 50 personelden oluşan bir Ar-Ge ekibi bulunduğunu, teknik tekstiller alanında farklı taleplere yanıt veren teknolojiler geliştirmek üzere çalışma yürüttüklerini kaydederek, savunma sanayisinden gelen talep üzerine radarda tespit edilemeyen kumaş üretimi için çalıştıklarını dile getirdi.

Elektromanyetik dalgaları önleyen kumaşla bu konudaki yeteneklerini dünya çapında gösterdiklerine değinen Sözkesen, şöyle devam etti:

"Hükümetimizin ve güvenlik birimlerimizin talepleri ve destekleri var. Biz de önümüzün açıldığını, bu sektörde ilerleyebileceğimizi gördük. Devlet kurumları ve askeri kurumlarla irtibat halindeyiz. Elektromanyetik dalgalarla beraber radar dalgalarını da kalkanlayıcı bir kumaş üretmemiz için talep geldi. Ar-Ge çalışmalarımızı bu konuya odakladık. Savunma sanayisi stratejik öneme sahip. Aynı zamanda Türkiye'nin ithalatının önemli bir kalemini oluşturuyor. Biz de bunu düşürme yönünde çalışıyoruz."

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88