• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara -1 °C

Ortaöğretimde Müdahale Modeli Programı ile okul terklerinin önüne geçilecek

Ortaöğretimde Müdahale Modeli Programı ile okul terklerinin önüne geçilecek
MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Türk: "Örgün eğitim dışında kalma riski taşıyan çocukların devamsızlıklarının önlenmesi amacıyla hazırlanan Müdahale Modeli Programı 12 ilde 612 öğrenciye uygulandı"
 
 

ANKARA (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, örgün eğitim dışında kalma riski taşıyan çocukların devamsızlıklarının önlenmesi amacıyla hazırlanan Müdahale Modeli Programı'nın pilot uygulama kapsamında 12 ilde 612 öğrenciye uygulandığını bildirdi. 

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Genel Müdür Türk'ün Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün uygulamaları hakkındaki açıklamalarına yer verildi.

Türk, daha önce UNICEF iş birliğinde "Ortaöğretimde Sınıf Tekrarı ve Okul Terki Sebepleri ve 14-18 Yaş Grubunda Olup Örgün Eğitim Dışında Olan Çocukların Eğitim ve Çalışma Durumları İle İhtiyaçlarının Belirlenmesi-Araştırma Raporu" ve "Ortaöğretimde Sınıf Tekrarı, Okul Terk Sebepleri ve Örgün Eğitim Dışında Kalan Çocuklar Politika Önerileri Raporu" isimli araştırmaların gerçekleştirildiğini anımsattı. 

Müdahale Modeli Programı'nın bu çalışmaların bulguları ışığında örgün eğitim dışında kalma riski taşıyan çocukların devamsızlıklarının önlenmesi amacıyla hazırlandığını ifade eden Türk, okul terklerine yönelik bu kapsamdaki çalışmaların öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri arasında yer alan iletişim, yaşam ve kariyer, karar verme ve kariyer planlama, analitik düşünme ve sorun çözme, motivasyon, yılmazlık, etkili ders çalışma ve sportif etkinliklerde ekip oluşturma becerilerinin müfredat dışı etkinliklerle kazandırılmasının hedeflendiğini ifade etti.

- Pilot uygulama ile 12 ilde 612 öğrenciye ulaşıldı

Program kapsamda Ağrı, Ankara, Balıkesir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon ve Van illerinde Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip, mesleki ve teknik Anadolu liselerini kapsayan 24 okulda 2 pilot uygulamanın gerçekleştirildiğini bildiren Türk, şu bilgileri verdi:

"Program,12 ildeki 24 ortaöğretim kurumunun 7’si Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu Lisesi; 17’si ise diğer öğretim dairelerine bağlı ortaöğretim kurumlarında toplam 612 öğrenciye uygulandı. İlk uygulamada, her pilot okuldan okul yöneticileri, sınıf rehber öğretmenleri, okul rehber öğretmenleri ve beden eğitimi öğretmenlerinden oluşan toplam 100 katılımcıya program kapsamında eğitim verildi. Bu katılımcıların kendi okullarında 9. sınıf öğrencilerinden okulu terk etme riski yüksek olan öğrenciler ile yakın zamanda okulu terk etmiş öğrencilerden bir ‘sınıf’ oluşturularak haftada 2'şer saat olmak üzere Müdahale Modeli çalışması uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı ikinci döneminde pilot okullar tarafından belirlenen bir 9. sınıf şubesinde program genişletilmiştir."

Genel Müdür Türk, ikinci uygulamada ise belirlenen pilot okullardan davet edilen 72 katılımcıya eğitim verildiğini, Müdahale Modeli El Kitabı'nın güncellenerek pilot okullarda okulu terk etme riski bulunan 296 öğrenciye uygulandığını sözlerine ekledi. 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88