• BIST 105.042
  • Altın 163,210
  • Dolar 3,9375
  • Euro 4,6731
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 7 °C

Sektörel güven endeksleri

Sektörel güven endeksleri
Perakende ticaret sektörü güven endeksi martta aylık bazda yüzde 4,1, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 4,8 arttı- İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,7 azaldı

ANKARA (AA) - Perakende ticaret sektörü güven endeksi martta aylık bazda yüzde 4,1, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 4,8 artarken, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,7 geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.

Buna göre, şubatta 89,24 değerinde olan mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi, bu ay yüzde 4,8 artarak 93,5 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış, son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 6,1, yüzde 1,4 ve yüzde 6,5 arttı.

- Perakendede güven arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi bu ay yüzde 4,1 artarak 110,51 değerine çıktı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükseliş, son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 8,6 ve yüzde 4,1 artarken, mevcut mal stok seviyesi endeksi ise yüzde 0,4 azaldı.

- İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,7 düştü

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi martta geçen aya göre yüzde 1,7 azalarak 81,43 değerine geriledi.

İnşaat sektörü güven endeksindeki bu düşüş, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 2,7 ve yüzde 0,9 azaldı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88