• BIST 107.792
  • Altın 151,812
  • Dolar 3,7027
  • Euro 4,3496
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 16 °C

Siber saldırıya uğrayan 100 şirketten 31’i kâr kaybı yaşıyor

Siber saldırıya uğrayan 100 şirketten 31’i kâr kaybı yaşıyor
“IDC IT Security Roadshow” kapsamında sunum yapan NGN Teknik Operasyon Direktörü Ufuk Yaşıbeyli, “Geleneksel çözümlerle bugünkü saldırılara karşı koymak imkansız. Siber saldırıya hazırlıklı olmayan şirketler kârını kaybetmeye mahkum” dedi

Türkiye’nin en çok takip edilen IT güvenlik uzmanı, analist ve şirketlerinin yer aldığı, güvenlik alanındaki en son teknolojik gelişmelerle fırsatların masaya yatırıldığı “IDC IT Security Roadshow” etkinliği bu yıl 16 Şubat’ta İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin lider IT şirketlerinden NGN’in de yer aldığı etkinlikte, NGN Teknik Operasyon Direktörü Ufuk Yaşıbeyli, siber saldırıya uğrayan 100 şirketten 31’inin kar kaybettiğine dikkat çekti.

 

GELİŞMİŞ GÜVENLİK ÇÖZÜMLERİNE İHTİYAÇ VAR

2015’te 50 milyon yeni kötü yazılımın ortaya çıktığını belirten Yaşıbeyli, ayrıca siber saldırıların da bir önceki yıla oranla göre yüzde 40 gibi çok hızlı bir oranda arttığına dikkat çekti. Yaşıbeyli, çoklu sistemlerde hedef sistemin kaynaklarının ya da bant genişliğinin saldırıya uğrama oranının (DDoS Saldırıları) ise 2014’e kıyasla geçen yıl yüzde 132 arttığını açıkladı. Bu hızlı yükselişin geleneksel güvenlik çözümlerini yetersiz bıraktığını vurgulayan Yaşıbeyli, “Bu nedenle ‘Efficient IP’ gibi yeni ve gelişmiş çözümlere ihtiyaç giderek artıyor” diye ekledi.

 

Tüm bunların şirketlere maddi zarar verdiğini de açıklayan Yaşıbeyli, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “IDC’nin yaptığı araştırmaya göre, siber saldırılar sebebiyle her 100 şirketten 44’ü arıza sorunu ile karşılaşıyor. Yine 100 şirketten 41’i fikri mülkiyette çalıntı sorunuyla karşılaşırken, şirketlerin %44’ü de web sitesinin risk taşıdığını ifade ediyor. 31’inin ise bu süreçten direkt olarak maddi zarar gördüğünü söylemek mümkün.”

 

Özellikle DNS saldırılarının artık boyut değiştirdiğine dikkat çeken Yaşıbeyli, “Geleneksel güvenlik çözümleri bu tür saldırılara karşı artık çözüm olmayabiliyor” dedi. Şirketlerin ‘firewall’, ‘anti DDoS cihazları’, ‘IPS’, ‘güvenli web ağ geçidi’ gibi standart önlemler aldığını belirten NGN Üst Yöneticisi Yaşıbeyli, “Efficent IP ile özellikle DNS saldırılarına karşı inovatif, 360 derece çözümler sunuyoruz. Birden fazla DNS motoru sayesinde çıkan arızaları fark eden Efficent IP, arızalı işlemi kapatarak, onu ikame edebilecek diğer işlemi faaliyete alıyor.” dedi.

 

NGN’in Türkiye’de işbirliği yaptığı iş ortağı Efficent IP’nin inovatif güvenlik çözümü, Amazon’un cloud altyapısı ile entegre şekilde sürekliliği sağlıyor. Kişisel veya gizli ataklara önlem alan akıllı DNS firewall çözümünün bu sistemde mevcut olduğunu belirten Yaşıbeyli, “Efficent IP, DNS’in yanında DHCP, network otomasyonu, bulut ve sanallaştırmada entegre DDP de yapıyor” ifadelerini kullandı.

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88