• BIST 105.515
  • Altın 161,176
  • Dolar 3,8814
  • Euro 4,5617
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 8 °C

ŞİŞECAM ALMAN PD GROUP İLE GÖRÜŞMELERE BAŞLADI

ŞİŞECAM ALMAN PD GROUP İLE  GÖRÜŞMELERE BAŞLADI
Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanlarında küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu, Almanya merkezli PD Group ile Türkiye’de ortak yeni bir cam elyaf tesisi yatırımı gerçekleştirmek amacıyla görüşmelere başladı.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, başta otomotiv ve tekstil olmak üzere ülkemizin lokomotif sektörlerinin temel girdisi olan cam elyafının özellikle son dönemde rüzgar enerjisi, elektronik, havacılık, uzay ve savunma sanayileri açısından büyük önem taşıdığını belirterek, “Türkiye’de gelişmesinde öncü rol üstlendiğimiz kompozit sektörünün temel girdilerinden olan cam elyafı üretimini stratejik bir alan olarak görüyoruz. Yüksek teknolojili ürünlerde farklılık yaratmayı ve yeni işbirliği fırsatlarını değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu doğrultuda; Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da 9 tesisle cam elyafı üretimi gerçekleştiren PD Group ile sinerji yaratacak bir işbirliği için görüşmelere başladık” dedi.

 

09.03.2016 – Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu, cam, demir-çelik, alüminyum, çimento gibi ağır sanayilere yönelik refrakter (ısıya dayanıklı malzeme) üretiminde 140 yılı, cam elyafı üretiminde ise 40 yılı aşan tecrübeye sahip olan Almanya merkezli PD Group ile Türkiye’de ortak yeni bir cam elyaf tesisi yatırımı gerçekleştirmek amacıyla karşılıklı görüşmelere ve değerlendirmelerin yapılması için gerekli çalışmalara başladı. Türkiye’nin tek cam elyaf üreticisi konumundaki Şişecam Topluluğu, bugün Avrupa’nın en büyük yedinci, dünyanın ise en büyük 12’nci cam elyaf üreticisidir.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncu olduklarına dikkat çekerek, “80 yılı aşkın deneyimimiz, 21 bine yakın çalışanımız, 13 ülkeye yayılan üretim faaliyetlerimiz ve 150 ülkeye ulaşan satışlarımızla uluslararası ölçekte bir Topluluğuz. Bugün dünyanın cam ev eşyasında üçüncü, cam ambalajda dördüncü, düzcamda beşinci büyük üreticisiyiz. Krom kimyasallarında dünya lideri olmamızın yanı sıra dünyadaki en büyük 10 soda üreticisi arasında yer alıyoruz” dedi.

 

“Ülkemiz için değer yaratmayı sürdürüyoruz”

Prof. Dr. Ahmet Kırman, Topluluğun ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yoluna devam ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti: “Topluluğumuz gerek yeni yatırımlar gerekse ortaklık ve satın alma hamleleriyle büyürken, ülkemiz için değer yaratmayı sürdürmektedir. Kompozit sektörünün temel girdilerinden olan cam elyafı alanında stratejik işbirliği fırsatlarını değerlendirme aşamasındayız. Bu doğrultuda; PD Group sinerji yaratacak bir işbirliği için görüşmelere başladık. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da 9 tesisle cam elyafı üretimi gerçekleştiren PD Group ile başlatılan görüşme ve değerlendirmelerin en kısa zamanda tamamlanarak sonuçlandırılmasını hedefliyoruz.”

 

“Şişecam kompozit sektörünün gelişmesinde öncü rol üstlenmiştir”

Şişecam Topluluğu’nun 1974 yılından beri kompozit sanayinin temel girdilerinden olan cam elyafı üretimi gerçekleştirdiğini belirten Ahmet Kırman, şöyle devam etti: “Şişecam bugün ülkemizde 1,3 milyar Euro’luk (4,1 milyar TL) bir hacme ulaşan kompozit sektörünün gelişmesinde öncü rol üstlenmiştir. Başta otomotiv ve tekstil olmak üzere ülkemizin lokomotif sektörlerinin temel girdisi olan cam elyafı özellikle son dönemde rüzgar enerjisi, elektronik, havacılık, uzay ve savunma sanayileri açısından büyük önem taşımaktadır. Çelik, ahşap, alüminyum gibi konvansiyonel malzemelere alternatif olarak her geçen gün kullanım yelpazesi genişleyen kompozit malzemelerin ileriye dönük gelişim potansiyelleri doğrultusunda, stratejik gördüğümüz cam elyafı alanında yüksek teknolojili ürünlerde farklılık yaratmayı ve yeni işbirliği fırsatlarını değerlendirmeyi amaçlıyoruz. PD Group ile ülkemizde ortak yeni bir cam elyaf tesisi yatırımı gerçekleştirmek amacıyla başlattığımız görüşmeler de bu çalışmalar kapsamındadır. Sektörlerinde öncü ve tecrübeli iki şirketin bu ortaklığı hayata geçirmeye karar vermesi durumunda; teknoloji, kapasite ve kaynak verimliliği konularında sinerji yaratılırken, yüksek katma değerli ürün yelpazesinin de genişlemesi hedeflenmektedir. ”

 

Şişecam Topluluğu Hakkında

Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında global bir oyuncudur.“Düzcam”, “Cam Ev Eşyası”, “Cam Ambalaj” ve “Kimyasallar” olmak üzere dört ana iş grubunda faaliyet gösteren Topluluk, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır ve Hindistan’da üretim yapmaktadır.

Bugün dünyanın cam ev eşyasında 3’üncü, cam ambalajda 4’üncü, düzcamda 5’inci büyük üreticisi konumundaki Şişecam Topluluğu, Avrupa’nın 4’üncü, dünyanın 10’uncu büyük soda üreticisi olmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideridir. Şişecam, 80 yılı aşkın deneyimi, 21 bine yakın çalışanı, 13 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeye ulaşan satışlarıyla uluslararası ölçekte bir Topluluk olarak ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yoluna devam etmektedir.

www.sisecam.com.tr

Etiketler: ,
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88