• BIST 105.324
  • Altın 146,596
  • Dolar 3,4727
  • Euro 4,1687
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 12 °C

TNB/Yantaç:Kayıtlı Elektronik Posta Pazarı İki Kat Büyüyecek

TNB/Yantaç:Kayıtlı Elektronik Posta Pazarı İki Kat Büyüyecek
TNB/Yantaç:Kayıtlı Elektronik Posta Pazarı İki Kat Büyüyecek

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

KAYITLI ELEKTRONİK POSTA PAZARI İKİ KAT BÜYÜYECEK

Değişen mevzuat sebebiyle firmalar, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hizmeti almaya başladı. Bu şekilde kurumlar dijital dönüşümlerini hızlandırıyor ve bu da KEP pazarını yukarı çekiyor. 2016 yılında, Türkiye’de KEP pazarında iki katından fazla büyüme görülmesi bekleniyor.

Bundan yaklaşık üç sene önce, 19 Ocak 2013’te tebligat yönetmeliği ile anonim ve limited şirketler için zorunlu hale getirilen Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), o tarihten bu yana Türkiye’deki büyümesini sürdürüyor. Özellikle, 2015 yılında başlayan Adalet Bakanlığı e-tebligat gönderimleri ile beraber bu hizmeti veren firmalar için pazar son derece hareketli bir hâl aldı. Türkiye Noterler Birliği Vakfı tarafından kurulan TNB KEP de, bu alanda hizmet sağlayıcılardan biri.

Kayıtlı Elektronik Posta; gönderici ve alıcı kimliklerinin belli olduğu, gönderi zamanının ve içeriğin değiştirilemediği, uyuşmazlık durumunda hukuki geçerliliği olan güvenli elektronik posta olarak tanımlanıyor. KEP sistemine kayıtlı kullanıcılar birbirlerine kayıtlı e- posta gönderebilir ve alabiliyor. TNB KEP Genel Müdürü Duygu Yantaç, KEP ve sektörün geleceği hakkında bilgiler verirken önümüzdeki dönem hakkında kılavuz niteliğinde açıklamalar yaptı. Yantaç, “TNB KEP olarak, hemen hemen her yeniliği pazara ilk getiren hizmet sağlayıcı olduğumuzu söyleyebiliriz. Şirket olarak, iş ortaklıklarına ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik katma değerli ürün gelişimine önem veriyoruz” dedi. Yantaç, ayrıca müşteri ve çözüm odaklı bir firma olarak müşterilerine bir doktor gibi yaklaştıklarını, mevcut sorunları analiz ettiklerini, gerekli ihtiyacı tespit edip uçta uca çözüm yaklaşımı ile kaliteli ve hızlı hizmet sunduklarını belirtti.

Elektronik tebligat anlamında zorunluluk getirilen firmaların yanı sıra kamu firmalarının da KEP kullanmaları konusundaki mevzuat değişikliği, geçtiğimiz yıl hayata geçti. Buna göre, gerek kamuda KEP gönderimlerinin gerçekleşmesi gerekse elektronik ticaret yapan firmaların entegrasyonunu tamamlaması buradaki pazarın hacminde artışa neden oldu. Duygu Yantaç sektörü değerlendirirken Şu an Türkiye pazarındaki kullanıcı sayısı 160 binin üzerinde. TNB KEP olarak hizmet verdiğimiz kurumlar arasında yüzlerce kamu kurumu, binlerce kurumsal firma, şahıs şirketleri ve bireylerin dâhil olduğu geniş bir kitle yer alıyor. 2015 yılında pazardaki büyüme oranı bir önceki yıla göre 2 katına ulaştı. 2016’da abonelik rakamlarımızda 2 katından fazla büyüme olacağını öngörüyoruz. Bu büyüme oranı tüm sektör için geçerli olacaktır” dedi.

Pazarın ağırlıklı olarak İstanbul ve Ankara ekseninde döndüğünü belirten Yantaç, “KEP iletilerine ayrı bir web ara yüzünden erişim sağlanıyor olması, kullanımın yaygınlaşmasında bir engel olarak karşımıza çıkıyordu. Müşterilerimizden gelen talepleri değerlendirerek Microsoft ile beraber hayata geçirdiğimiz KEP365 projesi ile Türkiye’nin her yerinden Outlook 365 ara yüzünden hem standart maillere hem de yasal olarak geçerli KEP maillerine güvenli erişim olanağı sağlamaya başladık” dedi.

TNB KEP ve hizmetleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.tnbkep.com.tr resmi internet adresinden ve 444 6 537 numaralı çağrı merkezinden ulaşılabiliyor.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88