• BIST 104.001
  • Altın 145,669
  • Dolar 3,5083
  • Euro 4,1894
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 30 °C

Türk dericisi Çin’de farkını kalitesiyle gösterecek

Türk dericisi Çin’de farkını kalitesiyle gösterecek
Türk dericisi Çin’de farkını kalitesiyle gösterecek

 

Geleneksel ihracat pazarlarında yaşanan siyasi ve ekonomik sıkıntılar deri İhracatçılarını yeni pazar arayışlarına yöneltti. Rotasını yeni coğrafyalara çeviren deri mamulleri ihracatçıları, Çin pazarında rakiplerinden yenilikçi ve yüksek kaliteli ürünlerle ayrılacak.

Çin’de ki pazar payını artırmak amacıyla bu yıl 3. kez Şangay’da ki CHIC fuarına milli katılım organize ettiklerini belirten İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, “2015 yılında 10 olan katılımcı sayısının bu yıl yüzde 50’lik bir artışla 15 firmaya yükseldiğine işaret ederek; “deri ihracatçıları olarak geleneksel ihracat pazarlarımızda yaşanan siyasi ve ekonomik olumsuzluklar, bizi potansiyelimizin altında paya sahip olduğumuz yeni pazarlara yöneltti” dedi.

Türk deri mamullerinin Çin pazarında kalitesiyle fark yaratacağına vurgu yapan Şenocak şöyle konuştu; “Türk ürünleri, kalitesiyle, moda anlayışıyla, tasarımıyla Çin’de çok beğeniliyor. Çin, 1,4 milyarlık nüfusu ve hızla büyüyen orta ve yüksek gelir seviyesindeki geniş kesimi ile mutlaka değerlendirilmesi gereken bir pazar. Türkiye’de üretilen deri mamulleri başta deri konfeksiyon, kürk giyim, saraciye, ayakkabı olmak üzere sektörü oluşturan tüm alt sektörlerde yüksek kaliteli ürün talep eden Çin tüketicisine hitap edebilecek güçte. Önümüzdeki yıllarda fuara katılan ayakkabı firmalarının sayısının daha da artmasını bekliyoruz. Deri konfeksiyonun yanında diğer Türk hazır giyim markalarının da CHIC fuarına önümüzdeki yıllarda katılım sağlamaları için hem Çin’de hem de İstanbul’da görüşmelere başladık. Fuarlara milli katılım organizasyonlarının yanı sıra Çin’in çeşitli şehirlerine ticaret heyetleri de düzenlemeyi planlıyoruz. Geçtiğimiz yıl Hong Kong ve Çin’i içine alan, ayakkabı sektörüne özel bir ticaret heyeti düzenledik. 2016 yılı içinde bir başka heyet düzenlemeye yönelik çalışmalarımız sürüyor. Çalışmalarımız kapsamında Çin’de faaliyet gösteren sektörel dernek ve birlikler ile de görüşmelerimiz devam ediyor.

Çin’in 2015 yılı deri ve mamulleri ithalatı 14 milyar dolar

Çin’in gerçekleştirdiği ithalatın Türk deri ihracatçısı için büyük bir potansiyel olduğunu belirten Şenocak “Çin’in 2015 yılında dünyadan deri ve deri mamulleri ithalatı 14 milyar dolar seviyesinde. Çin kaynaklı verilere göre Türkiye’den gerçekleşen ithalat yaklaşık 81 milyon dolar. Bu veriler ışığında Çin pazarındaki payımız binde 6 olarak hesaplanıyor. Bu oran potansiyelimizin çok altında. Bütün gayretlerimiz bu oranın arttırılmasına yönelik. Çin’in Ekonomi Bakanlığı’mız tarafından hedef ülkeler listesinde yer alıyor olması da ihracatçılar olarak bu pazara yönelik yaptığımız çalışmalara önemli katkı sağlamaktadır” diye konuştu.

Çin pazarında rakiplerinin yerli üreticilerden ziyade yüksek kalitede ürün üretebilen küresel rakipler olduğuna da vurgu yapan Şenocak şöyle konuştu; “Çin’in deri ve deri mamulleri ithalat verilerini incelendiğinde, ithalatın yarısının toplam 5 ülkeden gerçekleştirildiğini görüyoruz. Biz yüksek kalitemiz ve rakiplerimize göre maliyet avantajımız ile Çin pazarının önemli tedarikçilerinden birisi olabileceğimizi öngörüyoruz.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88