• BIST 104.918
  • Altın 146,879
  • Dolar 3,4930
  • Euro 4,1820
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 28 °C

Türk markaların nokta istanbul’a kayıt dönemi 31 Mart’ta sona erecek

Türk markaların nokta istanbul’a kayıt dönemi 31 Mart’ta sona erecek
Türkiye’de faaliyet gösteren yerli markalar, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları, 31 Mart tarihine kadar .istanbul ve .ist yeni üst düzey alanlarına kayıt yaptırabilecekler.

 

 

 

 

Türkiye’de ilk defa bir şehir ismini alan adı uzantısı olarak internet ortamına taşıyan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, .istanbul ve .ist üst düzey alan adı uzantılarını 1 Mart itibariyle Türk markaların hizmetine sundu. Türkiye’de faaliyet gösteren yerli markalar, kamu kurumları, girişimciler, şirketler ve sivil toplum kuruluşları belge ibrazı ile 31 Mart’a kadar başvurularını yapabilecekler. Ayrıca bireysel kullanıcılar da kimliklerini ibraz ederek bu dönemde .istanbul ve .ist alan adlarına kayıt yaptırabilecekler.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından 27 Ocak’ta hizmete sunulan .istanbul ve .ist üst düzey alan adı uzantıları global markalar tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmıştı. Yeni üst düzey alan adları, 1 Mart itibariyle de Türkiye’deki markaların ve kurumların başvurularına açıldı. İBB Medya A.Ş. Genel Müdürü Bekir Kaplan, Merkezi Kayıt Kurumu olarak İBB Medya A.Ş.’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin küresel ölçekteki kaliteli hizmet anlayışı ile Türk markalara hizmet sunduğunu belirtti. Yeni üst düzey alanları ile 15 milyondan fazla kişiye internette İstanbul markasıyla var olma imkânı sağlanacağını kaydeden Kaplan, bu uygulamanın yerli markalara dijital kimliklerini İstanbul markası ile tanımlama imkânı sağladığını ifade etti.

 

Yeni üst düzey alanların işletmelerin inovasyon yaklaşımlarını desteklerken, Kobilerin görünürlüklerini de artıracağını belirten Kaplan, işletmelerin büyümesine yönelik katkılarına da değindi. İBB Medya A.Ş. Genel Müdürü Bekir Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü; “.istanbul ve .ist alan adı uzantılarına sahip Türk markalar, küresel çapta kolay bulunabilme ve yüksek erişilebilirlik imkânlarını artıracaklar. Ayrıca yerel işletmeler, dünya kenti İstanbul’da lokalizasyon tanımlama fırsatını yakalayacak. Kullanıcılara, uluslararası, bölgesel web oluşumu kurmalarına fırsat tanınırken, işletmelerin marka bilinirlikleri de artacak. Böylelikle servis ve içerikleri genişletmek için daha fazla kaynak ayırabilecekler. Kolay ve arttırılmış navigasyon ile misafirperverlik, kültür, eğitim ve sağlık alanlarında lokalizasyon sağlayacak. En önemlisi, güvenilir içeriğe erişmek artık daha kolay olacak.”

 

İstanbul’un güçlü marka değerini çevrimiçi kimliklerine taşımak isteyen Türk marka, işletme, kurum ve STK’lar 31 Mart tarihine kadar www.nic.istanbul adresinde belirtilen yetkili ve akredite kayıt operatörleri aracılığı ile .istanbul ve .ist alan adlarına kayıt veya yenileme işlemleri yaptırabilecekler. 

Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88