• BIST 104.001
  • Altın 145,411
  • Dolar 3,5083
  • Euro 4,1894
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 17 °C

Türkiye-AB ilişkilerinde Kıbrıs kilit önemde

Türkiye-AB ilişkilerinde Kıbrıs kilit önemde
Mart ayında 6 AB komiseri ikili ilişkilerdeki çeşitli konuları ele almak üzere Türkiye'ye gelecek- Kıbrıs'taki çözüm sürecinin Türkiye-AB ilişkilerinin en önemli gündemi olması ihtimal dahilinde

ANKARA (AA) – Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) görüşmelerinde yer alan üst düzey bir yetkili, mart ayında 6 AB komiserinin Türkiye'ye gelerek Kıbrıs'ta çözüm süreci başta olmak üzere birçok konuyla ilgili temaslarda bulunacağını söyledi.

Kıbrıs konusunun Türkiye-AB ilişkilerindeki en önemli gündem maddesi olmasının beklendiğini ifade eden üst düzey yetkili, Türkiye-AB ilişkilerine yönelik gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye-AB ilişkilerinin göç krizi nedeniyle büyük bir canlanma gösterdiğini belirten yetkili, ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel ziyaretinde AB’nin Türkiye’nin herhangi bir talebi olmadan göç çerçevesinde Suriyelilere yardım miktarının artırılması, üyelik müzakerelerinin canlandırılması, zirvelere katılım ve vize muafiyetinin öne çekilmesi vaatlerinde bulunduğunu hatırlattı. Üst düzey yetkili, daha sonra yapılan görüşmeler ve son olarak da yapılan zirveyle bunların nasıl hayata geçirileceği konusunda nihai kararların alındığını anımsattı.

Türkiye’ye Suriyeliler için kullanmak üzere gelecek 3 milyar avronun 500 milyonunun AB bütçesinden, kalan 2,5 milyar avronun ise üye ülkelerden geleceğini ifade eden yetkili, bu konuda bir ülkenin sıkıntı çıkardığını ancak bunun da aşılabileceğine inandığını söyledi. Yetkili, “Her halükarda o para gelecek ve zaten şu anda Avrupa Birliği uzmanlarıyla bir ihtiyaç listesi yapılıyor. Ondan sonra para akacak. Paranın gelmesinde bir sıkıntı yok. Ayrıca 3 milyar avro başlangıç için verilen bir para” şeklinde konuştu.

Vize muafiyeti konusunda ise "gerçekten olacak mı” sorusunun sıkça yöneltildiğini dile getiren yetkili, “Ben bunun olacağına inanıyorum çünkü zaten AB bunu yapacaktı. Türkiye’nin de Geri Kabul Anlaşması’nda fesih hakkı var” dedi. Yetkili, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anlaşmanın tarafı olarak yapılması gerekenlerin yerine getirilmesi talimatını Verdi. Geri Kabul Anlaşması haziran ayında yürürlüğe girecek, Daha sonra AB Komisyonu bir tavsiye kararında bulunacak ve Ekim 2016’dan itibaren de tüm Türk vatandaşlarının vizesiz (Schengen ülkelerine) girmesi öngörülüyor. Bu, vatandaşlarımızın Sechengen üzerinden Avrupa’ya rahat rahat girmesidir. Şimdi bir Avusturyalı nasıl bir muamele ile karşılaşacaksa, biz de aynı muamele ile karşılaşacağız. Yani bu, serbest dolaşım değil. Zira serbest dolaşım çalışma iznini de kapsar.”

Zirvelere katılım konusunda dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin olumsuz bir faktör olduğunu hatırlatan yetkili, şu anda ise zirvelerin yılda 2 kez yapılacağını vurguladı.

Üyelik müzakereleri konusunda ise açılması söz konusu olan fasıllar önünde Kıbrıs engeli olduğunu ifade eden yetkili, şunları söyledi:

“Şimdiye kadar bu engel olduğu için hazırlıklar dahi yapılmıyordu. Şu anda AB Komisyonu'nun yaptığı bütün bu hazırlıkların yerine getirilmesi. Kıbrıs engeli kalktığı anda bunların açılabileceği bir hale sokacaklar ve gerçekten Komisyon ve Türkiye bu yönde ciddi çalışmalarda bulunuyor. Kıbrıs konusunda bir çözüm olmazsa bu müzakerelerde bir gelişme olmaz ama Kıbrıs görüşmeleri iyi gidiyor. Şu andaki hava olumlu yönde. Bu yılın ilk çeyreğinde nihai çözümün olacağı varsayılıyor. Eğer Kıbrıs'ta çözüm olursa o zaman hem vize muafiyeti, hem üyelik müzakerelerin gelişmesi, hem de Kıbrıs’ın çözümü vesilesiyle 2016 müthiş bir yıl olabilir. Kıbrıs çözülmezse vize muafiyeti sağlanır, zirveler de olur ama üyelik müzakereleri tehlikeye girer. Her şey biraz Kıbrıs’a endeksli.”

Üst düzey yetkili, Türkiye’nin bu konuda bakışının gerçekçi bir iyimserlik olduğunu kaydetti.

- AB Komiserlerinden Türkiye’yi ekonomi çıkarması

Türkiye ile AB arasındaki diyalogların da arttığına işaret eden yetkili, 25 Ocak’ta AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu'nun genişleme müzakereleri ve komşuluk politikasından sorumlu Üyesi Johannes Hahn’ın Türkiye’ye geleceğini, enerji diyaloğu için 28-29 Ocak'ta ilgili komiserin Türkiye’ye geleceğini ve son olarak da ekonomi diyaloğunun başlatılacağını söyledi.

Üst düzey yetkili, “Mart ayında ekonomi ile ilgili 6 komiser Türkiye’ye gelecek. Bu hiç görülmüş bir şey değil. Komiserlerin hem İstanbul hem de Ankara’da çıkarma yapması bekleniyor. Bütün bunlar ilişkilerde bir normalizasyonu ifade ediyor. İlişkiler bir yere gitmiyordu. Türkiye normal bir aday haline dönüyor” şeklinde konuştu.

- "Schengen sürecini üstlenmek ancak üyelikle olacak"

Üst düzey yetkili, vize muafiyetine ilişkin bir soruyu yanıtlarken, Türkiye’nin muafiyeti aldıktan sonra AB’nin vize politikasını üstlenmeyeceğinin altını çizdi. “Schengen sürecini üstlenmek ancak üyelikle olacak” diyen yetkili, dolayısıyla Türkiye hangi ülkeye vize uygulamıyorsa o politikanın devam edeceğini vurguladı.

AB’nin, Türkiye’ye temel hak ve özgürlükler, basın özgürlüğü gibi konularda eleştirilerinin mülteci krizi nedeniyle azaldığına dair yorumları değerlendirmesi istenen yetkili şunları söyledi: “Gündemde göç o kadar fazla ön planda ki, diğer konular geri planda kalıyor. İlerleme raporunu gördünüz. Bunun dışında açıklamaları da var. Toplantılarda bir takım endişeleri varsa söylüyorlar. Bu açıdan bir değişiklik yok. Türkiye’de yeni hükümet kuruldu ve hükümet reform sürecine çok önem veriyor. 23'üncü ve 24'üncü fasılların açılmasını öngörüyor. Biz de bu vaatleri söylediğimiz zaman, onlar da daha anlayışlı bakıyorlar.”Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde, Avrupa’daki Suriyelilerin Türkiye’ye gönderileceği haberleriyle ilgi soruya yetkili, Suriyelilerin durumunun farklı olduğunu kaydederek, “Suriyeliler, klasik mülteci konumunda değiller. Gittikleri ülkelerde iltica talebinde bulundukları için Geri Kabul Anlaşması'nın kapsamına girmiyorlar. O daha çok Afgan, Iraklı, Faslıları kapsıyor” ifadesini kullandı.Suriyeli sığınmacılara çalışma izni verileceğinin açıklanmasıyla ilgili soruya, “Avrupa, kendi ülkelerinde sığınmacılara hangi hakları veriyorsa bizden de onları vermemizi istiyorlardı. Avrupa çalışma izni veriyor. Biz de yeni yasa ile bu izni vereceğiz. Ama hepsinin bizde kalması için bir baskı yok. Tam aksine yasal olmayan bu akışın yasal bir hale getirilmesi isteniyor. İnsanlar böyle bir yasal düzenleme görürlerse, Ege’de yaşananları görmeyeceğiz. İki umut var. Türkiye’de kaldıklarında bir takım imkanları olabilecek. Kendilerini idame ettirebilecekler ve iş imkanları olacak. Ama Avrupa ülkelerine gitmek istiyorlarsa bunun yasal yolu olduğunu bilecekler. Bu çerçevede yaklaşılıyor konuya. Ama hepsi Türkiye’de kalsın diye bir ısrar yok.”Kıbrıs’ta beklenenler olmaz veya Kıbrıs süreci uzarsa, Türk vatandaşları için vize muafiyetinin sıkıntıya girip girmeyeceğinin sorulması üzerine, “Vize muafiyetinin bundan etkileneceğini düşünmüyorum” diyen yetkili “Kıbrıs’ta beklenenler olmazsa, sadece bundan üyelik sürecimiz etkilenir. Ama vize konusunda endişem yok” dedi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88