• BIST 105.042
  • Altın 163,210
  • Dolar 3,9375
  • Euro 4,6731
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 7 °C

Türkiye'deki gayrimenkul yatırım fırsatları Lüksemburg'da tanıtıldı

Türkiye'deki gayrimenkul yatırım fırsatları Lüksemburg'da tanıtıldı
Lüksemburg Ticaret Odası Genel Direktörü Thelen:"Lüksemburg şirketleri Türkiye ile daha üst düzeylerde ticari ve ekonomik ilişkiler kurarsa karlı çıkacaklardır"

İSTANBUL (AA) - Türkiye'nin gayrimenkul sektörünün tanıtılması, genel ekonomik ve yatırım ortamı hakkında bilgi verilmesi ve Lüksemburg fonlarının gayrimenkul projeleri için Türkiye'ye çekilmesi amacıyla Lüksemburg'da "Gayrimenkul Fonları ve Türkiye Gayrimenkul Sektöründeki Yatırım Fırsatları" başlıklı toplantı gerçekleştirildi. 

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ile DEİK Türkiye-Lüksemburg İş Konseyi ortaklığında düzenlenen toplantı için avro bölgesinin en büyük yatırım fonu merkezi olan Lüksemburg seçildi. 

Lüksemburg Ticaret Odası ile Lüksemburg'daki Türkiye Büyükelçiliği'nin de desteklediği toplantı ile ülkeler arası ticaret ve yatırım hacminin arttırılması, iş dünyaları arasında köprü oluşturulması da amaçlandı. 

Toplantıda, Lüksemburg yatırım fonlarına gayrimenkul sektörü tanıtıldı, ülkenin genel ekonomik ve yatırım ortamı hakkında bilgi verildi. Toplantı ile Lüksemburg yatırım fonlarının gayrimenkul projeleri için Türkiye'ye çekilmesi hedeflendi. 

Etkinliğin açılışında konuşan Lüksemburg Ticaret Odası Genel Direktörü Carlo Thelen, 79 milyonluk nüfusu ile önemli bir pazar olan Türkiye'nin Orta Asya ile Orta Doğu'ya açılan bir merkez olduğunu bildirdi. 

Lüksemburg'un son 10 yılda Borsa İstanbul'da üçüncü en büyük yabancı hisse senedi yatırımcısı olduğunu belirten Thelen, iki ülke arasındaki ticaretin 2015 yılı itibariyle 139 milyon avro olduğunu aktardı. 

Thelen, "Ama biz Lüksemburg'a büyük fırsatların küçük ülkesi deriz. Eylül 2015 itibariyle yönetilen Lüksemburg Gayrimenkul Fonlarının tutarı 39 milyar avroyu buldu. Bugünkü seminerin ana fikri şudur; 'Lüksemburg şirketleri Türkiye ile daha üst düzeylerde ticari ve ekonomik ilişkiler kurarsa karlı çıkacaklardır" ifadelerini kullandı. -  "Amacımız işbirliği fırsatlarını geliştirmek" GYODER Başkan Yardımcısı ve DEİK Türkiye-Lüksemburg İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Özlem Gökçe, "Amacımız son on yılda gittikçe kurumsallaşan, yabancı yatırımcıların radarlarına giren ve ciddi bir büyüme ivmesi yakalayan Türkiye gayrimenkul sektörünün dünyanın gelişmiş pazarlarına entegrasyonunu sağlayarak, Türkiye'yi iyi bir gayrimenkul yatırım destinasyonu haline getirmektir" değerlendirmesinde bulundu. 

Özellikle son 3-4 yılda bu entegrasyonu hızlandırıcı ve tamamlayıcı birçok yasal altyapı ve düzenleme gerçekleştirildiğini anımsatan Gökçe, şu ifadeleri kullandı. 

"Sektörde geliştirme ve bireysel yatırımlar açısından yapılan bir çok yeni düzenlemenin yanısıra sermaye piyasaları aracılığı ile gayrimenkul sektörüne yatırımlar açısından da yeni düzenlemeler yapılmış ve yeni enstrümanlar geliştirilerek kullanıma sunulmuştur. Bugün Lüksemburg'da bulunmamızın ana amacı, gayrimenkul sektörünün dinamikleri ve fırsatlarını anlatmak ve dünyanın en büyük ikinci fon platformu olan Lüksemburg ile Türkiye gayrimenkul sektörü arasında bir köprü kurarak, işbirliği fırsatlarını geliştirmektir. Yeni yürürlüğe giren sermaye piyasaları enstrümanlarını tanıtarak bu işbirliği fırsatlarını derinlemesine değerlendirme imkanı bulacağımıza inanıyor, iki ülke arasında kurduğumuz bu köprünün daha da geliştirilerek yatırımlara yansımasını diliyoruz." 

GYODER Başkan Yardımcısı Haluk Sur, GYODER yönetim kurulu üyeleri Neşecan Çekici ile Emre Çamlıbel, Borsa İstanbul ve Sermaye Piyasası Kurulu üst düzey yöneticileri de toplantıda toplantıda bilgilendirme yapmak için hazır bulundu.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88