• BIST 105.026
  • Altın 162,753
  • Dolar 3,9187
  • Euro 4,6430
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 4 °C

Ülker'den Pladis çıktı

Ülker'den Pladis çıktı
Yıldız Holding İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Cem Karakaş, bisküvi ve çikolata şirketlerini ‘pladis’ adı altında birleştirince, ortaya 26 bin çalışanı, 5,2 milyar dolar brüt satış geliri olan dev bir şirket çıktığını söyledi.

Yıldız Holding İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Cem Karakaş, bisküvi ve çikolata şirketlerini ‘pladis’ adıyla, tek bir şirket çatısı altında birleştirince ortaya 26 bin çalışanı, 5,2 milyar dolar brüt satış geliri olan dev bir şirket çıktığını söyledi. Karakaş, yeni şirketin bölgesel bir yönetim anlayışı ile idare edileceğini, hesaplarının ise İngiliz para birimi paund üzerinden takip edileceğini söyledi. 

Yeni şirketin tanıtım toplantısında konuşan Cem Karakaş, Yıldız Holding’in 4 milyar tüketicinin yaşadığı bir coğrafyada, 50.000 çalışanı ile farklı sektörlerde faaliyet gösteren büyük bir şirket olduğunu vurguladı. Ana odakları olan bisküvi ve çikolata işlerini altında birleştirdikleri yeni şirket pladis’in güncel olarak 26.000 çalışanı ve 5,2 milyar dolar değerinde brüt satış gelirleri bulunduğunu aktardı. Ancak rakamları bundan sonra İngiliz para birimi üzerinden takip edeceklerini ifade ederek, “Rakamlar nerden nereye gidecek? Biz, pladis’in rakamlarını İngiliz Sterlini olarak takip ediyoruz. 2015 itibarıyla pladis’in cirosu 3,5 milyar sterlindir. 2018’de biz bunu 5,5 milyara çıkaracağız.” dedi. Hedeflerinin şirket değerini yaklaşık 3 katına çıkarmak olduğunu da kaydetti. 

Holding olarak şirketleri ademi merkeziyetçi bir yapı içinde idare ettiklerini dile getiren Karakaş, “Bir plazanın içine herkesi koyalım, İstanbul’da veya Londra’da veya dünyanın bir yerinde büyük bir binadan idare edelim, bu bizim DNA’mıza ters. Biz yerinden yönetimi tercih ediyoruz.” diye konuştu. 

Operasyonun dünya çapında bölgelere ayrıldığı pladis‘in üst yönetimini Yıldız Holding İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Cem Karakaş ve Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker üstleniyor. Şirketin bölge liderlikleri ise üç CEO tarafından yapılacak. Mehmet Tütüncü; Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya’dan, Mohamed Elsarky; Amerika kıtası, Japonya ve Kore’den, Jeff van der Eems ise Birleşik Krallık, Avrupa, Sahra altı Afrika ve Güney Asya’dan sorumlu olacak.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, şirket olarak 5 senelik hedefleri içerisinde iyi durumda oldukları pazarlarda daha iyi, yeni girmeyi düşündükleri pazarlarda da kısa sürede lider olmayı hedeflediklerini söyledi. Bu çerçevede sahibi oldukları şirketlerdeki Ar-Ge merkezleri arısında bir bağ oluşturduklarını ifade eden Ülker, "İnovasyonda sinerji oluşturmaya başladık. Çalışmalar sonuçlarını vermeye başladı. Ülker’de üretilmiş ve İngiltere’ye ihracı başlayacak olan Digestives’ın drajesi (Nibbles) Ülker’in çikolata fabrikasında, Silivri’de üretilmekte." dedi. 

Yıldız Holding ana odağı olan bisküvi ve çikolata şirketlerini ‘pladis’ adıyla, tek bir şirket çatısı altında birleştirdi. Yeni şirketin tanıtım toplantısında konuşan Ali Ülker, 2014 Kasım ayında United Biscuits’i satın alarak tamamiyle global bir oyuncu haline geldiklerini belirterek, farklı kültürler, farklı coğrafyalar da dahil olmak üzere büyük bir çeşitlilik barındıran yeni şirket pladis'in tek bir şirket kültürü altında toplanmasının önemine vurgu yaptı. Ülker, "Bunu şirketimizde yeni lansmanını yaptığımız GOAL21 adındaki değerler bütünü ile gerçekleştireceğiz. GOAL21 bizim müşterine, sahaya yakın ol anlamına gelen GOYA yaklaşımımızı, 0 (sıfır) hata yani işimizde hedeflediğimiz mükemmel standartları, tüm şirket olarak tek bir hedefe odaklamayı ve tüm bunların bir sonucu olarak gelen liderliği ifade ediyor." şeklinde konuştu. 

Bu arada dünyanın ceşitli yerlerindeki enstitüler, laboratuvarlarla işbirliğine girerek sadece mevcut imkanlarını değil, dış dünyanın da imkanlarını kullanarak ürünlerinin mühendisliğini ve teknolojisini geliştirdiklerini, böylece daha farklı lezzetlerle harmanlanmış ürünler ortaya çıkardıklarını anlatan Ülker, şunları söyledi: 

"Çok değerli AR-GE ekiplerimiz var, bu ekipleri bir araya getirerek bir AR-GE platformu üzerinde çalışmalarda şu ana kadar belli sinerjiler elde ettik. Pladis’in altında 27 adet Ar-GE merkezimiz var. Bunların en büyükleri Türkiye ve İngiltere’de. Burada 300’ü aşkın AR-GE uzmanımız çalışıyor. Sinerji çalışmaları ise sonuçlarını vermeye başladı bile. Ülker’de üretilmiş ve İngiltere’ye ihracı başlayacak olan Digestives’ın drajesi (Nibbles) Ülker’in çikolata fabrikasında Silivri’de üretilmekte. Bir başka sinerji örneği: Markalar farklı ama ürünler aynı olan Ülker Krispi Tırtıklı. İngiltere’de geliştirilmiş olan bir kraker teknolojisini yani Jacob’s Crinklys ürününü, kısa sürede Türkiye’ye adapte ederek, güzel bir tadı Ülker Krispi Tırtıklı adı altında ülkemize kazandırmış olduk. Hepimizin yakından tanıdığı Laviva bugün Amerika’daki tüketicilerle buluştu." Cihan'dan derlenmiştir.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88