• BIST 105.964
  • Altın 162,960
  • Dolar 3,9325
  • Euro 4,6364
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C

Willis Towers Watson :Dünya nüfusunu sigortalamanın maliyeti 190 trilyon dolar

Willis Towers Watson :Dünya nüfusunu sigortalamanın maliyeti 190 trilyon dolar
Willis Towers Watson :Dünya nüfusunu sigortalamanın maliyeti 190 trilyon dolar

- Dünyanın önde gelen risk yazılımı ve danışmanlığı, aynı zamanda insan kaynakları, yan haklar danışmanlığı ve sigorta brokerlik hizmet sağlayıcı şirketlerinden Willis Towers Watson tarafından gerçekleştirilen hesaplamaya göre, tüm dünya nüfusunu sigortalamanın toplam maliyeti 190 trilyon dolar. Bu rakam, dünyanın toplam yurtiçi gayrisafi hasılasının 2 buçuk katına yaklaşıyor. 2 saatten daha kısa süren hesaplama işlemi Microsoft Azure bulut platformu üzerinde gerçekleştirilirken, 7,3 milyarlık dünya nüfusunun her bir bireyi için 100 bin dolar teminatlı bir hayat sigortası poliçesi hazırlandığı varsayıldı.

Willis Towers Watson Saas ve vGrid Küresel Ürün Lideri Stephen Hollands, “Bulut bilişimin ve yazılım teknolojisinin limitlerini test etmenin yanında, sigortacılar için hesaplama işlemlerinin sınırlarını zorlamak açısından ilginç bir deneyim oldu. Sanayileşmiş Risk Modellemesinin günümüzde geldiği nokta ile sigortacıların ürünlerini fiyatlandırma, riski ve kapitali yönetmek için parmak uçlarında nasıl bir işlem gücü, hız ve kesinlik bulunduğu da ortaya kondu” dedi.

Willis Towers Watson, Microsoft Azure Batch bulut servisi üzerinde gerçekleşen ve yaklaşık 90 dakika süren özel sigorta hesaplaması için 100 binden fazla işlemci çekirdeği kullandı. Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre, söz konusu hesaplama işlemi bir çekirdekli işlemciye sahip tek bir bilgisayarda yapılsaydı, tamamlanması 19 yılı bulacaktı. Modelin birkaç kez çalıştırılmasının yanı sıra tek seferlik kurulum ve özelleştirilmiş grid ve modelin konfigürasyonu ile birlikte, tüm işlem 24 saatten kısa sürdü. Bu süreçte, aralarında Japonya, Hindistan, Avrupa, Brezilya ve Avustralya’nın da bulunduğu bölgelerdeki veri merkezlerinden yararlanıldı. Willis Towers Watson Türkiye Risk Yazılımı ve Danışmanlığı Direktörü Evrim Köksal Arkut, Türkiye’deki şirketlerinin portföylerinin belli bir büyüklüğe ulaşması sebebiyle bu tarz çözümleri kullanmaya başladığını söyledi.

Microsoft Sigorta Sektörü Çözümleri Direktörü Jonathan Silverman, “Bir hayat sigortası şirketi için, tüm dünya nüfusunu sigortalamanın maliyetini hesaplamaktan daha büyük bir soru olacağını düşünmüyorum. Bu karmaşık soruya 24 saatten daha kısa süre içinde yanıt verebilmek gerçek bir teknolojik zafer. Ayrıca, bunu yapmak için, işlemci çekirdeği sayısından bağımsız olarak, Microsoft Azure üzerinde sadece tek bir programlama arayüzü kullanmak, bugüne dek yalnızca kompleks kodlama ve yoğun giriş yönetimi ile mümkün olabilen bir işlemin, ölçeklenebilir bir seviyede nasıl kolay hale geldiğini de gösteriyor” dedi.

Hesaplama işleminde kullanılan RiskAgility FM, Willis Towers Watsonın en yeni finansal modelleme aracı. RiskAgility FM, hayat branşındaki sigortacılar için, karmaşık finansal modellerin ve çok büyük ölçekli işlerin çalıştırılması için tasarlandı. İşlemde ayrıca yeni vGrid ürünü de kullanıldı. “Infrastructure-as-a-service” yazılım aracı olan VGrid, hayat sigortacılarının modellerini isteğe bağlı, bulut tabanlı bir teknoloji grid’i üzerinde çalıştırmalarını sağlıyor.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88