• BIST 104.918
  • Altın 147,092
  • Dolar 3,4930
  • Euro 4,1820
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 19 °C

Zücder/Erdoğan: “Cari Fazla Veren Sektörlerden Biriyiz”

Zücder/Erdoğan: “Cari Fazla Veren Sektörlerden Biriyiz”
Zücder/Erdoğan: “Cari Fazla Veren Sektörlerden Biriyiz”

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Züccaciye sektörünün nabzını tutan ZÜCDER (Züccaciyeciler Derneği), 7 Nisan Perşembe günü Ceylan Intercontinental Otel’de düzenlediği 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yeni yönetim kurulunu belirledi. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertuğrul Erdoğan, züccaciye sektörünün 10 yılda kilogram olarak ihracatının 2 kat, değer olarak Dolar bazında da 3 kat arttığını açıkladı.

 

Züccaciye sektörünün gelişimine ve dünya ile rekabet gücünün artmasına katkıda bulunmak amacıyla 2004 yılında kurulan ve her geçen yıl büyüyerek, faaliyetlerine güç kazandıran ZÜCDER (Züccaciyeciler Derneği)’de yeni dönem başladı. Son 10 yılda ticaret hacmini 3’e katlayan züccaciye sektörünün 450 üyeli çatı derneği ZÜCDER, 7 Nisan Perşembe günü Ceylan Intercontinental Otel’de düzenlediği 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yeni dönem yönetim kurulu, denetleme ve disiplin kurulu üyelerini belirledi. Yapılan genel kurul sonucunda; kurulduğu günden bu yana derneğin başkanlık görevini yürüten Ömer Ertuğrul Erdoğan, 5. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’nın açış konuşmasında şu açıklamalarda bulundu: “Derneğimiz, 10 Ağustos 2004 yılında 7 kurucu yönetim kurulu üyemiz ve 112 sektör mensubu temsilcimizin bir araya gelmesiyle kuruldu. Bugün 19 yönetim kurulu üyesi ve 450 sektör firmamızla, sektörümüzün yaklaşık yüzde 80’ini temsil ediyoruz. Yapılan olağan genel kurul sonucunda, siz değerli üyelerimiz tarafından bu görevin tekrar verilmesi bizim için büyük bir gurur. Öncelikle sizlere çok teşekkür ederim. ZÜCDER’e ve bizlere tarafınızdan duyulan bu büyük güvene layık olabilmek için yönetim kurulumuz ve dernek personelimiz ile beraber sektörümüzü geliştirmek, sektörümüze katkı sağlamak adına tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

 

İhracat, dolar cinsinden değer olarak 3 kat arttı

Konuşmasında züccaciye sektörünün 10 Milyar Dolarlık bir büyüklüğe ulaştığını ifade eden Ömer Ertuğrul Erdoğan, son 10 yılda sektörün 3 kat büyüdüğünü ve 2015 yılında 3,9 Milyar Dolarlık bir ihracatın gerçekleştiğini belirtti. Sektörün cari fazla verdiğini söyleyen Erdoğan, “Sektörümüz, 10 yıl önce 700 Milyon Dolar dış ticaret fazlası verirken, 2015 yılında 2,2 Milyar Dolar, yani 2005 yılının 3 katını geçen fazla verdi. 10 yılda kilogram olarak ihracatımız 2 kat artmışken, dolar cinsinden değer olarak 3 kat arttı. İthalatta da durum aynı. Yani bu demektir ki daha pahalı, kaliteli, katma değeri yüksek ürünler alır ve satar hale gelmişiz.” açıklamalarında bulundu. ZÜCDER’in kurulduğu günden bu yana hiçbir zaman tabela derneği olmadığının da altını çizen Erdoğan, “markalaşma, Ar-Ge yatırımları, çeşitliliğin artırılması, standardizasyon. KKDF’nin kaldırılması, KDV’nin ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi gibi konularda ciddi çalışmalar yürütüyor, her geçen gün sektör olarak yol kat ediyoruz. Dernek olarak sektörde karşılaşılan sıkıntıları tespit edip, çözüme ulaştırmak konusunda önemli toplantılar düzenliyor, sorunları ortadan kaldırmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Dünya züccaciye ihracatında Çin yüzde 51 ile ilk sırada. Hemen ardından gelen Almanya (% 8), İtalya (% 6), Meksika (% 5) ve ABD (% 4)’ten sonra Türkiye’miz % 3 ile 6.sırada. Kısa vadedeki somut hedefimizi; ülkemizin dünya ihracatında 6’ncılıkta yer aldığı sırasını Meksika’nın önüne yani 4’üncülüğe taşımak olarak belirledik. Bundan sonraki süreçlerde de bu yolda sektörün temsilcisi ve öncüsü olarak çok önemli adımlar atacağımıza yürekten inanıyorum. Yeni dönem hepimiz için hayırlı olsun.” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Olağan genel kurul sonucunda yeniden belirlenen ZÜCDER’in yönetim kurulu listesi şu şekildedir:

 

ASİL FİRMALARI

Ömer Ertuğrul ERDOĞAN BENİM EV VE MUTFAK EŞYALARI

Tahsin ÖZTİRYAKİ ÖZTİRYAKİLER MADENİ EŞYA

İsmail ERDOĞAN HİSAR ÇATAL KAŞIK VE PASLANMAZ

Murat AKYÜZ AKYÜZ PLASTİK

Kerim KORKMAZ KORKMAZ MUTFAK EŞYALARI

Murat KOLBAŞI ARZUM ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ

Tuncay ASLAN SCHAFER EV VE YAŞAM ÜRÜNLERİ

Elia ANCEL İLİYA ANCEL

Hilmi Hakan TUNCAY PAŞABAHÇE CAM

Arif KARACA KARACA ZÜCCACİYE

Murat SOLMAZER SOLMAZER MUTFAK EŞYALARI (HEREVİN)

Eyüp Yeşim KAYA Y&H ENDÜSTRİ

N. Atıf ERTEM AKER ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ

Nurettin SÖZEN GÜNTAY (BERNARDO – BİEV)

Esra KUŞTEMİR TAÇ EV ALETLERİ

Muhammet Necati SARUHAN FAKİR ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ

Mustafa YAZICI HÜRSULTAN PASLANMAZ

Süleyman PAMUKÇU PORLAND PORSELEN

Tuğrul BARAN GÜROK (LAV)

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Nakit Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 3545454 Faks : +90 212 356 47 88